Rusko obrací, rakety v Kaliningradu rozmisťovat nebude

Martin Novák Martin Novák, Red Zah, man
28. 1. 2009 11:40
Moskva reaguje na změnu v Bílém domě; věří, že americký štít v Evropě nebude

Moskva - Ruská vláda pozastavuje své plány rozmístit rakety Iskander v Kaliningradu u polských hranic. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele ruské armády.

Moskva chtěla instalovat Iskandery na nejzápadnějším výběžku Ruska - v kaliningradské enklávě vklíněné mezi Polsko a Litvu - jako odpověď na stavbu americké protiraketové základny v Polsku a radaru v České republice.

Podle Rusů ale s nástupem prezidenta Baracka Obamy Američané změnili postoj.

"Naše plány na raketovou základnu v Kaliningradu pozastavujeme, protože nová americká administrativa se rozhodla nespěchat s jejími plány na stavbu protiraketového štítu ve východní Evropě," cituje Interfax ruského generála.

Foto: Aktuálně.cz

Jak vysvětluje s odvoláním na ruské ministerstvo obrany deník Kommersant, žádné konkrétní akce v celé kaliningradské raketové anabázi beztak dosud nebyly učiněny. Šlo pouze o plán zvažovaný na generálním štábu, aniž by došlo k jakémukoli praktickému kroku, který je k realizaci takového plánu nezbytný - ustavením divize počínaje a průzkumem terénu konče.

Rakety krátkého doletu Iskander-M mohou zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 400 kilometrů. Ve výzbroji ruské armády jsou od roku 2006. Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil původní úmysl Ruska rozmístit je v Kalinigradu loni v listopadu.

Po zvolení Obamy prezidentem uvedl, že věří ve zlepšení americko-ruských vztahů. Obama už dříve řekl, že rozhodne o budoucnosti protiraketového štítu v Polsku a České republice až po důkladném zvážení jeho funkčnosti.

Kreml je od počátku ostře proti štítu, považuje ho za ohrožení ruské bezpečnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy