Rusko obrací, rakety v Kaliningradu rozmisťovat nebude

Martin Novák Martin Novák, Red Zah, man
28. 1. 2009 11:40
Moskva reaguje na změnu v Bílém domě; věří, že americký štít v Evropě nebude

Moskva - Ruská vláda pozastavuje své plány rozmístit rakety Iskander v Kaliningradu u polských hranic. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele ruské armády.

Moskva chtěla instalovat Iskandery na nejzápadnějším výběžku Ruska - v kaliningradské enklávě vklíněné mezi Polsko a Litvu - jako odpověď na stavbu americké protiraketové základny v Polsku a radaru v České republice.

Podle Rusů ale s nástupem prezidenta Baracka Obamy Američané změnili postoj.

"Naše plány na raketovou základnu v Kaliningradu pozastavujeme, protože nová americká administrativa se rozhodla nespěchat s jejími plány na stavbu protiraketového štítu ve východní Evropě," cituje Interfax ruského generála.

Foto: Aktuálně.cz

Jak vysvětluje s odvoláním na ruské ministerstvo obrany deník Kommersant, žádné konkrétní akce v celé kaliningradské raketové anabázi beztak dosud nebyly učiněny. Šlo pouze o plán zvažovaný na generálním štábu, aniž by došlo k jakémukoli praktickému kroku, který je k realizaci takového plánu nezbytný - ustavením divize počínaje a průzkumem terénu konče.

Rakety krátkého doletu Iskander-M mohou zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 400 kilometrů. Ve výzbroji ruské armády jsou od roku 2006. Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil původní úmysl Ruska rozmístit je v Kalinigradu loni v listopadu.

Po zvolení Obamy prezidentem uvedl, že věří ve zlepšení americko-ruských vztahů. Obama už dříve řekl, že rozhodne o budoucnosti protiraketového štítu v Polsku a České republice až po důkladném zvážení jeho funkčnosti.

Kreml je od počátku ostře proti štítu, považuje ho za ohrožení ruské bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy