Rusko mocně navyšuje náklady na zbrojení

Radim Klekner Radim Klekner
25. 9. 2010 23:00
Moskva modernizuje armádu, zbraně zároveň vyváží do celého světa
Ruský prezident Medveděv počítá s téměř padesátiprocentním navýšením nákladů na zbrojení
Ruský prezident Medveděv počítá s téměř padesátiprocentním navýšením nákladů na zbrojení | Foto: Reuters

Moskva - Za sovětských časů vydával Kreml na zbrojení částku odpovídající 13 procentům hrubého domácího produktu. Dnes jsou to pouhá tři a půl procenta.

To by se podle ruských armádních expertů nyní mělo změnit. Ministr obrany Anatolij Serďukov počítá s tím, že se v příštích třech letech výdaje na zbrojení zvýší o téměř polovinu tak, aby v roce 2013 dosáhly dva biliony rublů (65 miliard dolarů).

Moskva chce modernizovat své letectvo, protivzdušnou obranu i námořní síly. Vůbec poprvé od druhé světové války přitom počítá také s dodávkami vojenských technologií ze Spojených států.

Se svým americkým protějškem Robertsem Gatesem se na tom Serďukov dohodl minulý týden ve Washingtonu, podrobnosti jednání ale nezveřejnil. 

Již dříve se Rusové dohodli s Francouzi na dodávce dvou válečných lodí nesoucích bojové helikoptéry.

"Při navýšení rozpočtu na obranu se jedná o nezbytné minimum, nutné k tomu, abychom své ozbrojené síly vybavili moderními zbraněmi," citovala ministra obrany agentura Bloomberg.

Rusko si pořídí 350 nových bojových letounů a čtyři stovky helikoptér
Rusko si pořídí 350 nových bojových letounů a čtyři stovky helikoptér | Foto: Reuters

Bojové letouny, vrtulníky, raketové systémy 

V plánech ruského ministerstva figuruje mimo jiné nákup čtyř stovek helikoptér, mimo jiné typu Ka-50 a Mi-28, a 350 bojových letounů včetně vylepšených strojů MiG-29 a MiG-31.

Ačkoliv Moskva s Washingtonem letos podepsala smlouvu předpokládající další redukci jaderných arzenálů, Rusko se bude dál vybavovat bombardéry typu Tu-95MS a Tu-160 schopnými nést atomové zbraně.

Chybět nebudou ani mezikontinentální balistické střely Topol-M a Jar a rakety krátkého doletu Pančír. Námořnictvo získá osm nových jaderných ponorek třídy Borej.

Serďukov, který je vůbec prvním civilistou na postu ministra obrany v Rusku, na druhé straně redukoval po svém nástupu do úřadu v roce 2007 ozbrojené síly své země čítající 1,1 milionu mužů o více než desetinu původního stavu.

Za USA Rusko stále pokulhává

Ačkoliv se ruské náklady na armádu zdají být enormní, za americkými silně pokulhávají.

Rusko se angažovalo v konfliktu v Gruzii, nemuselo ale vydávat každoročně stamiliardy dolarů na válku proti terorismu
Rusko se angažovalo v konfliktu v Gruzii, nemuselo ale vydávat každoročně stamiliardy dolarů na válku proti terorismu | Foto: Reuters

Rozpočet ministerstva obrany USA představoval v roce 2009 podle Stockholmského mezinárodního insitutu pro mírový výzkum (SIPRI) 661 miliard dolarů, což bylo 46 procent celosvětových výdajů na obranu.

Rusko sice v roce 2008 podpořilo Jižní Osetii a Abcházii v krátké válce proti Gruzii a na Kavkaze čelí permanentním útokům islámských povstalců, nemuselo ale vydávat astronomické částky v souvislosti s konflikty v Iráku a Afghánistánu jako Američané.

Válka proti terorismu zahájená v roce 2001 stála americké daňové poplatníky přes jeden bilion dolarů.

Své výdaje na obranu si Rusko může dovolit navýšit mimo jiné také díky obrovským příjmům z exportu zbraní zajišťovaném státním podnikem Rosoboronexport.

V letech 2001-2008 se na celosvětovém vývozu podílelo 17 %, Spojené státy 41 procenty.

Moskva dodala v uplynulých letech bojové letouny Suchoj a MiG do Číny, Indie, Alžírska, Súdánu či Venezuely. Ruské tanky T-90S si pořídili Indové, bojová vozidla pěchoty BMP-3M Kuvajt a Spojené arabské emiráty, ale také Řecko.

Jen loni prodalo Rusko zbraně a zbrojní systémy za 8,5 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 59 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy