Kreml tlačí na Gruzii. Zakázal lety ruských aerolinek a blokuje "nekvalitní" vína

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
27. 6. 2019 20:13
Prezident Vladimir Putin zakázal lety ruských leteckých společností do Gruzie, důrazně doporučil cestovním kancelářím zrušit všechny zájezdy do této kavkazské republiky a ruská potravinová inspekce nově objevila, že gruzínské víno neodpovídá ruským normám. Jde o odvetu za víkendové demonstrace s protikremelskými hesly, které zachvátily centrum gruzínské metropole Tbilisi. Demonstranty rozzlobilo vystoupení ruského komunistického poslance Sergeje Gavrilova v tamním parlamentu. Hostitelé ho totiž usadili do křesla předsedy.
Protiruské protesty v Tbilisi.
Protiruské protesty v Tbilisi. | Foto: Reuters

Většina pozorovatelů se shoduje, že protesty mají především vnitropolitické důvody, protože vládnoucí blok Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho ztrácí popularitu. Moskvu to však nezajímá. Proti Gruzii nasadila ekonomické páky.

Na ruských sociálních sítích se to navíc jen hemží výzvami ve stylu "Ukažme Gruzíncům, kde je jejich místo". Anebo rétorickými otázkami jako "Jak dlouho budeme trpět chování těch trpaslíků?".

Kreml se nicméně rozhodl zasáhnout gruzínský turistický sektor. V loňském roce do Gruzie přijelo 1,404 milionu Rusů. To je umisťuje na druhou příčku v počtu turistů za Ázerbájdžánci (1,424 milionu) a před Armény (1,268 milionu).

Počet Rusů cestujících do Gruzie prudce roste. Podle údajů gruzínské asociace turistického ruchu množství turistů z největší země na světě stouplo letos v prvním čtvrtletí meziročně o třetinu. "Gruzie se v posledních letech stala jednou z nejoblíbenějších destinací pro cesty Rusů," zaznělo nedávno na slyšení v ruském Senátu.

Zákaz přímých letů do Gruzie tuto dynamiku podle odborníků přirozeně změní, celkový počet přijíždějících turistů ale nejspíš příliš neklesne. Jak Gruzínci, tak ruští milovníci krás jejich země jsou na podobné problémy už zvyklí.

Létání i kvalita vín

Poprvé Rusko zakázalo přímé letecké spojení do Tbilisi krátce poté, co si gruzínský parlament v roce 2006 odhlasoval, že země chce vstoupit do NATO. Podruhé to bylo po šestidenní rusko-gruzínské válce v srpnu 2008. Zákaz byl odvolán až v roce 2015, přesto v roce 2014 do Gruzie přijelo 810 tisíc Rusů, z toho polovina po zemi. Ostatní přicestovali přes jiné státy, především přes Ukrajinu a Bělorusko.

Reklama společnosti Belavia.
Reklama společnosti Belavia. | Foto: Twitter.com

To lze očekávat i dnes. Na internetu již koluje žertovná reklama běloruské letecké společnosti Belavia se sloganem "Dopravíme vás do zemí, se kterými se rozhádal váš prezident".

Moskva se ale neomezila jen na zákaz přímých letů. Ruská potravinářská inspekce začala nově také přehodnocovat kvalitu gruzínského vína. Podle mluvčího úřadu to nemá žádnou spojitost se současnou politickou krizí.

Jenže ani zde nejde o nic nového. Inspekce zakázala dovoz gruzínského vína už v roce 2006. Tehdy hlavní hygienik Gennadij Oniščenko oznámil, že ve víně je zvýšené množství pesticidů. Zákaz trval až do roku 2013. Do doby, než byl ve volbách poražen ostře proamerický prezident Michail Saakašvili. 

Se zájmem ruských hygieniků mají ostatně zkušenost i vinaři z Moldavska. Zákaz na dovoz tamních vín vydaly ruské úřady v roce 2013, a to údajně kvůli vysokému obsahu ftalátů.

Moldavsko ale tvrdilo, že jde o politické rozhodnutí. Na podzim toho roku země podepsala asociační dohodu s Evropskou unií. Embargo na dovoz moldavského vína Moskva zrušila až v květnu 2017, když v prezidentských volbách zvítězil prokremelský politik Igor Dodon.

Jak si posvítit na Ukrajinu

Ruští hygienici se ale nezaměřují zdaleka jen na vína. Poté, co Ukrajina v létě 2013 zavedla cla na dovoz automobilů, začali Rusové zkoumat kvalitu bonbonů čokoládovny Roshen, patřící pozdějšímu prezidentovi Ukrajiny Petru Porošenkovi. Poměrně rychle došli k závěru, že výrobky z továren v Mariupolu, Vinnici, Kyjevě a Kremenčugu ohrožují zdraví ruských spotřebitelů. Neškodná byla podle jejich závěru jen produkce závodu v ruském Lipecku.

Po svržení tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jehož nahradil právě Porošenko, ale přišli do lipecké továrny daňoví inspektoři, kteří okamžitě odhalili masové obcházení daní a provoz uzavřeli.

Video: Rusové si vyorali státní hranici uprostřed sadu

Osm let po válce mezi Ruskem a Gruzií kvůli Jižní Osetii se ruská strana rozhodla sama vyznačit hranici. | Video: Ondřej Soukup
 

Právě se děje

před 57 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy