Demonstranti v Tbilisi vtrhli do parlamentu, pobouřilo je chování ruského poslance

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2019 0:00
Tisíce demonstrantů se ve čtvrtek večer v metropoli Tbilisi pokoušely vtrhnout do sídla gruzínského parlamentu a některým se to i podařilo. Policie se jim v tom snažila zabránit. Později na demonstranty před budovou střílela gumovými projektily a nasadila také slzný plyn, načež se většina protestujících rozešla, informovala agentura Reuters.
Demonstranti v Tbilisi berou parlament útokem. | Video: Reuters

Podle agentury DPA bylo při nočních protestech zraněno více než 50 lidí, většinou policistů. Důvodem k protestu se stalo pobouření, které vyvolal ruský poslanec Sergej Gavrilov tím, že během jednání meziparlamentní unie pravoslavných usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu.

Rusko a Gruzii znepřátelila krátká válka v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost kavkazských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci.

"V tuto chvíli se účastníci protestní akce v Tbilisi prodrali do budovy parlamentu. Policie, vybavená obušky a štíty, se snaží tento vpád zastavit. Je záhodno zaznamenat, že policisté nepoužívají obušky ani jiné donucovací prostředky, snaží se vyprovodit demonstranty z parlamentu pokojně," informoval původně server Gruzie online.

Později ale Reuters napsala, že policie po protestujících před budovou parlamentu střílela gumovými projektily. Snažila se tak dav přinutit, aby se rozešel. Dva zranění protestující řekli reportérovi Reuters, že byli zasaženi. Krátce poté je přepravila sanitka do nemocnice.

Podle údajů gruzínského ministerstva vnitra bylo při potyčkách mezi demonstranty a policií zraněno 38 příslušníků bezpečnostních sil a 16 protestujících. Televizní záběry zachytily tisícovky lidí stojících před parlamentní budovou a odstraňujících policejní zátarasy.

Podle agentur policie proti demonstrantům použila také slzný plyn. Dav se rozešel, ale podle DPA se pak opět vrátil. Někteří demonstranti podle agentury AP drželi štíty, které zjevně vzali pořádkovým oddílům.

Vpád do parlamentu podle médií následoval poté, co vypršelo hodinové ultimátum opozice, aby kvůli skandálu odstoupil předseda parlamentu, ministr vnitra a šéf tajné služby.

Na vpádu do parlamentu se podle ruské agentury TASS podíleli představitelé různých opozičních sil. Na policisty ze zvláštní jednotky, která demonstrantům přehradila cestu, letěly lahve s vodou a další předměty, nicméně policistům se zčásti podařilo dav zadržet.

Ministr vnitra vyzval demonstranty, aby se podřídili pokynům policie a opustili budovu parlamentu.

Po ruské poslanecké delegaci v čele s Gavrilovem při spěšném odjezdu na letiště - pod ochranou agentů bezpečnosti - házeli radikálně naladění demonstranti vejce, vylíčila agentura Interfax.

Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin reagoval, že Moskva je pobouřena akcemi, které podle něj mají na svědomí radikální gruzínské politické síly šířící protiruské nálady. Karasin ujistil, že Moskva bude nadále vyvíjet snahy o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy