Demonstranti v Tbilisi vtrhli do parlamentu, pobouřilo je chování ruského poslance

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2019 0:00
Tisíce demonstrantů se ve čtvrtek večer v metropoli Tbilisi pokoušely vtrhnout do sídla gruzínského parlamentu a některým se to i podařilo. Policie se jim v tom snažila zabránit. Později na demonstranty před budovou střílela gumovými projektily a nasadila také slzný plyn, načež se většina protestujících rozešla, informovala agentura Reuters.
Demonstranti v Tbilisi berou parlament útokem. | Video: Reuters

Podle agentury DPA bylo při nočních protestech zraněno více než 50 lidí, většinou policistů. Důvodem k protestu se stalo pobouření, které vyvolal ruský poslanec Sergej Gavrilov tím, že během jednání meziparlamentní unie pravoslavných usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu.

Rusko a Gruzii znepřátelila krátká válka v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost kavkazských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde udržuje své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci.

"V tuto chvíli se účastníci protestní akce v Tbilisi prodrali do budovy parlamentu. Policie, vybavená obušky a štíty, se snaží tento vpád zastavit. Je záhodno zaznamenat, že policisté nepoužívají obušky ani jiné donucovací prostředky, snaží se vyprovodit demonstranty z parlamentu pokojně," informoval původně server Gruzie online.

Později ale Reuters napsala, že policie po protestujících před budovou parlamentu střílela gumovými projektily. Snažila se tak dav přinutit, aby se rozešel. Dva zranění protestující řekli reportérovi Reuters, že byli zasaženi. Krátce poté je přepravila sanitka do nemocnice.

Podle údajů gruzínského ministerstva vnitra bylo při potyčkách mezi demonstranty a policií zraněno 38 příslušníků bezpečnostních sil a 16 protestujících. Televizní záběry zachytily tisícovky lidí stojících před parlamentní budovou a odstraňujících policejní zátarasy.

Podle agentur policie proti demonstrantům použila také slzný plyn. Dav se rozešel, ale podle DPA se pak opět vrátil. Někteří demonstranti podle agentury AP drželi štíty, které zjevně vzali pořádkovým oddílům.

Vpád do parlamentu podle médií následoval poté, co vypršelo hodinové ultimátum opozice, aby kvůli skandálu odstoupil předseda parlamentu, ministr vnitra a šéf tajné služby.

Na vpádu do parlamentu se podle ruské agentury TASS podíleli představitelé různých opozičních sil. Na policisty ze zvláštní jednotky, která demonstrantům přehradila cestu, letěly lahve s vodou a další předměty, nicméně policistům se zčásti podařilo dav zadržet.

Ministr vnitra vyzval demonstranty, aby se podřídili pokynům policie a opustili budovu parlamentu.

Po ruské poslanecké delegaci v čele s Gavrilovem při spěšném odjezdu na letiště - pod ochranou agentů bezpečnosti - házeli radikálně naladění demonstranti vejce, vylíčila agentura Interfax.

Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin reagoval, že Moskva je pobouřena akcemi, které podle něj mají na svědomí radikální gruzínské politické síly šířící protiruské nálady. Karasin ujistil, že Moskva bude nadále vyvíjet snahy o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy