Rusko chce část Arktidy, podalo si žádost u OSN

ČTK ČTK
4. 8. 2015 16:58
Moskva tvrdí, že Lomonosův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu.
Arktida. Satelitní snímek NASA z roku 2012.
Arktida. Satelitní snímek NASA z roku 2012. | Foto: NASA

Moskva - Rusko předalo OSN žádost, v níž si činí nároky na část Arktidy bohaté na nerosty.

Ve středu o tom informovalo ministerstvo zahraničí v Moskvě.

Rusko doufá, že příslušná komise OSN jeho nárok na 1,2 milionu kilometrů čtverečních začne posuzovat ještě letos.

Rivalita států se stupňuje

Moskva tvrdí, že Lomonosův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu, a že tedy má právo na jeho ekonomické využívání.

Nerostné bohatství Arktidy, kde se podle agentury AP může skrývat až čtvrtina světových zásob ropy a zemního plynu, chce zkoumat také Kanada, Spojené státy, Norsko a Dánsko.

Rivalita mezi těmito zeměmi ještě zesílila s tím, jak se vlivem tání polárního ledu stává Arktida přístupnější.

Současná ruská žádost se opírá o výsledky řady expedic, uvedlo ministerstvo zahraničí. Rusko OSN o část Arktidy poprvé požádalo v roce 2002, ale kvůli nedostatku důkazů mu organizace žádost vrátila. Jako demonstraci svých nároků Moskva vyslala v roce 2007 k Severnímu pólu expedici, která na mořské dno umístila kovovou schránku s ruskou vlajkou.

V poslední době také Rusko posílilo svou vojenskou přítomnost v Arktidě.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy