Ruské jaderné ponorky se po letech objevily u břehů USA

Roman Gazdík
5. 8. 2009 17:00
Praxe běžná za studené války znepokojila Pentagon
Ponorka třídy Akula. Ilustrační foto
Ponorka třídy Akula. Ilustrační foto | Foto: Pentagon

Washington - Sebevědomí ruského námořnictva roste. Poprvé za mnoho let se ruské jaderné ponorky v těchto dnech objevily nedaleko pobřeží Spojených států a vzbudily tak pozornost Pentagonu a amerických tajných služeb. O případu jako první informoval deník The New York Times (NYT).

„Monitorovali jsme je během tranzitu. Uznáváme právo všech národů ke svobodě pohybu v mezinárodních vodách podle mezinárodního práva," citoval z oficiálního prohlášení amerického velitelství Sever agentura AP.

Obě ponorky patří k třídě Akula a nejsou schopny odpalovat mezikontinentální balistické střely.

Podle anonymních zdrojů NYT z ministerstva obrany se jedna z ponorek v úterý pohybovala dvě stě námořních mil (370 kilometrů) od amerického pobřeží, přesná lokace druhé zveřejněna nebyla. Jeden z činitelů prohlásil, že zamířila severním směrem, další, že se vydala na jih ke Kubě.

Ruský bombardér Tu-160. Minulý rok dva z nich zavítaly do Venezuely
Ruský bombardér Tu-160. Minulý rok dva z nich zavítaly do Venezuely | Foto: Reuters

Poprvé za 15 let

„Nemyslím si, že by během posledních patnácti let poslali k americkému pobřeží prvotřídní jaderné ponorky," řekl NYT vojenský historik a odborník na válečné ponorky Norman Polmar. „(Ruská) armáda se snaží dokázat, že je stále hráčem v ruských politických a ekonomických otázkách."

Během studené války posílali USA a Sovětský svaz k pobřeží druhé země jaderné ponorky často, po rozpadu SSSR však Rusové rozpočet na armádu omezili, za prezidenta Vladimira Putina se však opět stala prioritou.

Podle zdrojů agentury AP Moskva o pohybu ponorek Washington neinformovala a Američané se o nich dozvěděli díky tajným službám sami. K žádným provokativním akcím z ani jedné stany údajně nedošlo.

 

„Věděli jsme, kde jsou a nebyli jsme znepokojeni naší schopností je sledovat," řekl NYT jeden úředník ministerstva obrany. „Byli jsme ale znepokojeni, že tu vůbec jsou."

Rusko: je to běžná věc

Podle náměstka náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil však nejde o žádnou mimořádnou událost.

Ruští námořníci
Ruští námořníci | Foto: Reuters

„Nevím, jestli to je pro někoho novinka," prohlásil na středeční tiskové konferenci Anatolij Alexejevič Nogovicyn. „Námořnictvo by se nemělo po ránu poflakovat."

„Ohledně jejich (amerických) prohlášení - můžeme se také bavit o jejich (ponorkách) a tom, kde se objevují," dodal. „Jedná se o obvyklý proces a ti, kdo taková prohlášení vydávají, to dobře vědí."

Americký prezident Barack Obama v úterý telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem, zda se však rozhovor týkal i ruských ponorek, není jasné.

Rostoucí sebevědomí ruského námořnictva se ukázalo již minulý rok, kdy poprvé od konce studené války poslalo do západní hemisféry válečné lodě. Zúčastnily se tehdy vojenského cvičení v Karibiku společně s venezuelskými námořníky.

 

Právě se děje

Další zprávy