Ruská raketa vynesla do vesmíru pozorovací satelity

ČTK ČTK
17. 12. 2011 8:56
Sojuz odstartoval z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kourou - Ruská raketa Sojuz v noci na dnešek odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně a vynesla do vesmíru šest pozorovacích satelitů.

Jde o druhou letošní misi ruské rakety z Francouzské Guyany; při první 21. října vynesla na oběžnou dráhu dvě první družice evropského projektu Galileo, který má konkurovat americkému GPS, napsala dnes agentura AFP.

Tentokrát nesl Sojuz na orbitu satelit Pléiades 1 vážící téměř tunu, který je jedním ze dvou satelitů Pléiades zajištujících pořizování a přenos barevných a trojrozměrných záběrů pro vojenské a průmyslové účely. Druhý satelit Pléiades má být vynesen na oběžnou dráhu za 15 měsíců a společně podstatně zvýší kapacitu pozemního dohledu především pro francouzské obranné síly, dodala AFP.

Mezi vypuštěnými družicemi je i první chilský satelit, který bude pořizovat záběry pro mapování, sledování pro potřeby zemědělství a hospodaření s přírodními zdroji.

Rakety Sojuz poprvé odstartovaly do vesmíru už v roce 1966. Dnešní start byl teprve druhý, který tato loď uskutečnila ze základny jinde než na bývalém území Sovětského svazu.

 

Právě se děje

Další zprávy