Rus Nikulin trpí narcismem, tvrdí soudce. Je schopen účastnit se soudního procesu

ČTK ČTK
10. 6. 2019 18:08
Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin může podstoupit soudní proces, jemuž se bránil s odkazem na svůj psychický stav. Podle amerických médií o tom v minulých dnech rozhodl kalifornský soudce s odůvodněním, že Rus vydaný do USA z Česka je přes poruchu osobnosti schopen okolnostem soudu porozumět. Soudce zároveň uvedl, že během úterního přípravného jednání by mělo být stanoveno datum začátku procesu.
Jevgenij Nikulin
Jevgenij Nikulin | Foto: DVTV

Nikulin v USA čelí obžalobě z rozsáhlé krádeže počítačových dat a tamní justice jej dostala do rukou poté, co byl loni vydán z Česka. Soud se však dosud zabýval převážně jeho psychickým stavem.

Sanfranciský soudce William Alsup koncem května konstatoval, že psychologická expertiza přesvědčivě dokázala Nikulinovu narcistní poruchu, která se projevuje přebujelým pocitem vlastní jedinečnosti, potřebou neustálého obdivu a nedostatkem empatie.

"Všichni sice souhlasí s tím, že obžalovaný trpí jistou formou psychické poruchy, jeho činy však ukazují, že je schopen pochopit povahu a důsledky procesu a být svým právníkům nápomocen při své vlastní obhajobě," zdůvodnil soudce svůj verdikt zveřejněný webem cyberscoop.com, specializovaným na kybernetickou bezpečnost.

Nikulinův obhájce Arkadij Buch podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa s Alsupovým rozhodnutím nesouhlasí a zvažuje odvolání. O dalším vývoji soudu by mělo být jasno po úterním stání, na němž by soudce rád oznámil termín začátku procesu.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox, za což mu v případě uznání viny hrozí až 30 let vězení.

Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88 000 korun) spáchané v roce 2009. Český ústavní soud v dubnu rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o vydání Rusa zrušil s tím, že měl počkat do vyřešení jeho žádosti o azyl v Česku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy