Rus Nikulin trpí narcismem, tvrdí soudce. Je schopen účastnit se soudního procesu

ČTK ČTK
10. 6. 2019 18:08
Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin může podstoupit soudní proces, jemuž se bránil s odkazem na svůj psychický stav. Podle amerických médií o tom v minulých dnech rozhodl kalifornský soudce s odůvodněním, že Rus vydaný do USA z Česka je přes poruchu osobnosti schopen okolnostem soudu porozumět. Soudce zároveň uvedl, že během úterního přípravného jednání by mělo být stanoveno datum začátku procesu.
Jevgenij Nikulin
Jevgenij Nikulin | Foto: DVTV

Nikulin v USA čelí obžalobě z rozsáhlé krádeže počítačových dat a tamní justice jej dostala do rukou poté, co byl loni vydán z Česka. Soud se však dosud zabýval převážně jeho psychickým stavem.

Sanfranciský soudce William Alsup koncem května konstatoval, že psychologická expertiza přesvědčivě dokázala Nikulinovu narcistní poruchu, která se projevuje přebujelým pocitem vlastní jedinečnosti, potřebou neustálého obdivu a nedostatkem empatie.

"Všichni sice souhlasí s tím, že obžalovaný trpí jistou formou psychické poruchy, jeho činy však ukazují, že je schopen pochopit povahu a důsledky procesu a být svým právníkům nápomocen při své vlastní obhajobě," zdůvodnil soudce svůj verdikt zveřejněný webem cyberscoop.com, specializovaným na kybernetickou bezpečnost.

Nikulinův obhájce Arkadij Buch podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa s Alsupovým rozhodnutím nesouhlasí a zvažuje odvolání. O dalším vývoji soudu by mělo být jasno po úterním stání, na němž by soudce rád oznámil termín začátku procesu.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox, za což mu v případě uznání viny hrozí až 30 let vězení.

Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88 000 korun) spáchané v roce 2009. Český ústavní soud v dubnu rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o vydání Rusa zrušil s tím, že měl počkat do vyřešení jeho žádosti o azyl v Česku.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy