Rozhovor o cestě na Mars, návratu zpět a zániku lidstva

Martin Novák Martin Novák
20. 5. 2013 7:40
Astronom Marcel Grün nevěří v soukromé projekty. Mars podle něj dobyjí jen velmoci

Praha - Jen samotná cesta tam potrvá podle odhadů minimálně tři měsíce.

Došlápnutí lidského chodidla na povrch Marsu bude největší událostí v dobývání vesmíru od roku 1969, kdy se první člověk objevil na Měsíci.

Cesta na rudou planetu se jeví velmi vzrušujícím zážitkem. Množí se soukromé projekty s cílem na Mars letět, nebo ho rovnou kolonizovat, odborníci se často vyjadřují k tomu, kdy budeme schopni první lidskou posádku na vzdálenou misi vyslat.

Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala dohodu s ruskou agenturou Roskosmos o spolupráci při misích na Mars. V letech 2016 a 2018 tam vyšlou sondy. Experti z americké NASA se domnívají, že člověk poletí na Mars nejdříve za dvacet let.

Organizace Mars One Foundation přijímá přihlášky dobrovolníků, kteří by jako první osadníci letěli jen tam a vybudovali první lidskou kolonii.

Ředitel pražského Planetária a astronom Marcel Grün věří spíše ve spolupráci velmocí a nedomnívá se, že budoucností jsou lety na Mars bez návratu posádky.

Color Panorama of 'Santa Maria' Crater for Opportunity's Anniversary NASA's Mars Exploration Rover Opportunity is spending the seventh anniversary of its landing on Mars investigating a crater called "Santa Maria," which has a diameter about the length of a football field. This scene looks eastward across the crater. Portions of the rim of a much larger crater, Endurance, appear on the horizon. The panorama spans 125 compass degrees, from north-northwest on the left to south-southwest on the right. It has been assembled from multiple frames taken by the panoramic camera (Pancam) on Opportunity during the 2,453rd and 2,454th Martian days, or sols, of the rover's work on Mars (Dec. 18 and 19, 2010). Opportunity landed in the Meridiani Planum region of Mars on Jan. 24, 2004, Universal Time (Jan. 25, Pacific Time) for a mission originally planned to last for three months. Since that prime mission, the rover has continued to work in bonus-time extended missions. Both Opportunity and its twin, Spirit, have made important discoveries about wet environments on ancient Mars that may have been favorable for supporting microbial life. By mid-January 2011, Opportunity reached a location at the southeastern edge of Santa Maria crater. The rover team developed plans for Opportunity to spend a few weeks investigating rocks at that site during solar conjunction, a period when communications between Earth and Mars are curtailed because the sun is almost directly between the two planets. After completion of its work at Santa Maria, the rover will resume a long-term trek toward Endeavour. This view combines images taken through three different Pancam filters admitting light with wavelengths centered at 753 nanometers (near infrared), 535 nanometers (green) and 432 nanometers (violet). This "natural color" is the rover team's best estimate of what the scene would look like if we were there and able to see it with our own eyes. Seams have been eliminated from the sky portion of the mosaic to better simulate the vista a person standing on Mars would see. Image Credit: NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU
Color Panorama of 'Santa Maria' Crater for Opportunity's Anniversary NASA's Mars Exploration Rover Opportunity is spending the seventh anniversary of its landing on Mars investigating a crater called "Santa Maria," which has a diameter about the length of a football field. This scene looks eastward across the crater. Portions of the rim of a much larger crater, Endurance, appear on the horizon. The panorama spans 125 compass degrees, from north-northwest on the left to south-southwest on the right. It has been assembled from multiple frames taken by the panoramic camera (Pancam) on Opportunity during the 2,453rd and 2,454th Martian days, or sols, of the rover's work on Mars (Dec. 18 and 19, 2010). Opportunity landed in the Meridiani Planum region of Mars on Jan. 24, 2004, Universal Time (Jan. 25, Pacific Time) for a mission originally planned to last for three months. Since that prime mission, the rover has continued to work in bonus-time extended missions. Both Opportunity and its twin, Spirit, have made important discoveries about wet environments on ancient Mars that may have been favorable for supporting microbial life. By mid-January 2011, Opportunity reached a location at the southeastern edge of Santa Maria crater. The rover team developed plans for Opportunity to spend a few weeks investigating rocks at that site during solar conjunction, a period when communications between Earth and Mars are curtailed because the sun is almost directly between the two planets. After completion of its work at Santa Maria, the rover will resume a long-term trek toward Endeavour. This view combines images taken through three different Pancam filters admitting light with wavelengths centered at 753 nanometers (near infrared), 535 nanometers (green) and 432 nanometers (violet). This "natural color" is the rover team's best estimate of what the scene would look like if we were there and able to see it with our own eyes. Seams have been eliminated from the sky portion of the mosaic to better simulate the vista a person standing on Mars would see. Image Credit: NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Je podle vás v současné době - při současné úrovni znalostí a technologií lidské civilizace - skutečně reálné uvažovat o nějakém trvalém osídlení Marsu?

Reálné je konečně o tom přestat jen uvažovat, ale začít připravovat realizaci. Ovšem soukromé projekty a plány mohou být nanejvýš jakousi roznětkou veřejného mínění a je otázkou, zda konečný dopad se neobrátí negativním směrem. Tady musí začít jednat vládní organizace, především velmocenské - a jejich aktivní zájem při pilotovaných letech se zatím omezuje na Mezinárodní kosmickou stanici ISS.

A.cz: Vidíte vy jako vědec kus pravdy v tvrzení, že bude skutečně obtížný návrat lidské posádky zpět na Zemi?

Jsem spíše technik trochu zvyklý na vědecký postoj. Ve smyslu - oni už to technici nějak zvládnou... Návrat je nutno zahrnovat do reálného programu pilotovaných expedic ještě desítky let.

A.cz: Jaký je v této souvislosti váš názor na tvrzení Stephena Hawkinga, že lidstvo musí osídlit jiné planety ve vesmíru, jinak zanikne?

Hawking je zvyklý nenechat se ve svých názorech sešněrovat tím, co je obvyklé. Je zvyklý dívat se daleko do budoucnosti a i v tomto tvrzení má v zásadě pravdu.

A.cz: Někteří experti z NASA hovoří o tom, že vesmírná loď, která by mohla přistát s lidskou posádkou na Marsu, musí mít jaderný pohon. Je to podle vás jediná možnost?

Marcel Grün.
Marcel Grün. | Foto: Aktuálně.cz

Určitě nikoliv, i když myšlence kosmické lodi s jaderným pohonem pro přelet ze Země k Marsu se nijak nebráním. Ale nechtějme řešit příliš mnoho problémů naráz. Meziplanetární lety s posádkou jsme už dnes schopni řešit s klasickými raketovými prostředky. Je to levnější a bezpečnější...

A.cz: Bude použitelná pro let na Mars nová vesmírná loď Orion, kterou Američané nyní vyvíjejí?

Orion je vyvíjen od počátku tak, aby mohl být použit nejen jako záchranná loď pro posádku ISS, ale v dalších verzích pro lety k Měsíci i pro delší pilotované lety. Mezi takové jsou výhledově počítány výpravy k planetkám a Marsu.

A.cz: Neobáváte se, že až přijde doba, kdy bude možné letět na Mars, vyvolá to nezdravé soutěžení mezi velmocemi, kdo tam vstoupí jako první?

Na výpravě se snad budou podílet všechny velmoci - kdo bude první, to by se mělo vyřešit už předem na Zemi. Soutěžení určitě bude, ale doufejme, že zdravé.

A.cz: Kosmonauti, kteří pobývají delší dobu na Mezinárodní vesmírné stanici, se nevyhnou určitým zdravotním problémům. Například s nitrolebečním tlakem, s poruchami vidění, s řídnutím kostí či úbytkem svalové hmoty. Nebyl by toto při dlouhém letu na Mars velký problém?

To je právě předmětem dalších zkoumání na oběžné dráze kolem Země, která jsou mnohem delší než plánované cesty k Marsu. I proto je zřejmé, že jednorázové cesty na Mars jsou ještě zcela nezodpovědný hazard.

A.cz: Pokud na Marsu existuje život v podobě nějakých mikroorganismů, nemohl by ho zničit přílet lidské posádky ze Země, se zemskými mikroby?

Samozřejmě, tato problematika je rovněž důležitá ještě před realizací našich výprav. A nejen proto, abychom šetřili "Marťany", ale především - buďme upřímní - abychom ušetřili sebe samotné. Je tedy mnoho důvodů začít lety člověka na Mars připravovat, ale obezřetně, s rozvahou. Výhled, že se tak může stát zhruba za třicet let, je racionální a postup "nejprve kolem Země, pak na Měsíc a potom na Mars" je logický.

 

Právě se děje

Další zprávy