Rozhovor: Češi považují fair-play za bláznovství

Radim Klekner Radim Klekner
22. 9. 2011 10:58
Rozhovor o Češích a české politické kultuře s Britem Jamesem de Candolem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kdyby se ho britský podnikatel zeptal, na co si dát v Česku pozor, Brit James de Candole by mu poradil, aby se držel co nejdál od veřejných zakázek.

Hlavním důvodem, proč se v České republice tolik daří korupci, je přitom podle šéfa poradenské firmy Candole Partners, který u nás žije už 19 let, fakt, že se tu korupce všeobecně toleruje. A lidé jí nechtějí říkat "ne".

Aktuálně.cz přináší první ze série rozhovorů ze seriálu Cizinci v Česku. Odpovídat na otázky bude postupně Brit, Francouz, Američan, Irka a Němec. Všichni v Česku delší dobu žijí, a tak si stačili udělat názor na Čechy i zdejší politickou kulturu.

James de Candole.
James de Candole. | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Žijete v Česku 19 let, což je dost na to, abyste dobře poznal tuhle zemi a její obyvatele. Když srovnáváte Čechy a Brity, co vám padne do oka?

V Británii nežiji od roku 1990, takže to nevím jistě.

A.cz: Přesto - zkuste najít, co je typické pro Čechy a co pro Brity, jaký charakterový rys...

Britové jsou úžasní pokrytci. Ze všeho nejdůležitější je u nich to, jak člověk vypadá na veřejnosti. Češi jsou autentičtější. Nezdá se, že by potřebovali předstírat, že jsou čestní.

A.cz: Češi o sobě velmi rádi tvrdí, že jsou národ Švejků. Snažit se ale někoho ustavičně přelstít není přesně to, o co v Haškově knize usiluje Švejk. Od snahy přelstít je to jen kousek k otevřenému podvádění.

Přelstít se snažíme ustavičně. Sami sebe.

A.cz: Bývalý prezident Havel často hovořil o "blbé náladě", zklamání způsobeném obtížemi každodenního života a směrem, jakým se země vydala. Zaznamenal jste ji někdy?

Většinu svého času trávím v Praze a na venkově u hranic s Bavorskem. Nikde tam nevidím těžkosti, o kterých mluvíte. Ale všiml jsem si, jak neurvalí jsou na veřejnosti řidiči a politici.

Nejhorší je politik za volantem. Pamatuji se, jak mi jeden politik sprostě vynadal, když jsem zaparkoval své auto ve Sněmovní ulici. Tento konkrétní politik shodou okolností žil a pracoval v Británii, získal tam i své vzdělání, obléká se jako bankéř z londýnského City a je členem představenstva Pražského dopravního podniku.

Svobodní občané ve svobodné zemi, jako je Británie, vyjdou do ulic, když nejsou vyslyšeny jejich požadavky. V Česku ne.
Svobodní občané ve svobodné zemi, jako je Británie, vyjdou do ulic, když nejsou vyslyšeny jejich požadavky. V Česku ne. | Foto: Reuters

Těžko říct, jestli to byl čas strávený v londýnském City, nebo na pražské radnici, co z něj udělalo tak nepříjemnou osobu. Zřejmě obojí.

Národ stěžovatelů

A.cz: Vaše společnost se specializuje na poradenství pro střední a východní Evropu. Můžete srovnat chování lidí a všeobecnou náladu v České republice a jiných postkomunistických státech?

Často navštěvuji Rumunsko a Bulharsko. Můj dojem je, že lidé si tam stěžují mnohem méně než tady a že kradou přibližně stejně.

A.cz: Dvaadvacet let je dost na překonání dědictví komunismu. Dokázali to Češi? Často slýcháme o bolševikovi zalezlém hluboko pod kůží českého národa, tedy všech těch špatných návycích z komunistické éry...

Mé zkušenosti s působením v České republice mě vedou k závěru, že Češi pokládají fair play za bláznovství. Zdá se mi, že záměrné poškozování a snižování hodnoty veřejného majetku (vlastně jakéhokoli majetku, který zrovna není váš vlastní) je nejen tolerováno, ale v soukromí přímo obdivováno.

Čeká nás děsivá budoucnost, když si uvědomíme, že lidé narození třeba v roce 1980 pokládají projevy etického jednání jednotlivců za směšné.

Politická praxe v Česku: čím více velkých slov, tím méně činů.
Politická praxe v Česku: čím více velkých slov, tím méně činů. | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: A jak je to s politiky? Všeobecně platí, že národ má takové politiky, jaké si zaslouží. Diskuse v britské Dolní sněmovně jsou často bouřlivé, je ale možné, aby britský politik ukázal v parlamentu na své protivníky vztyčený prostředník?

Ve svobodné společnosti, jakou je třeba ta česká, kde si sami vybíráme toho, kdo nám povládne, skutečně máme takovou vládu, jakou si zasloužíme. V této zemi se vládne tak, jak se vládne, především proto, že tu jsou lidé tak snadno ovladatelní. Dobrou vládu získáme teprve tehdy, až začne být mnohem obtížnější nám vládnout.

Politická aktivita svobodných občanů se neomezuje jenom na soukromé nadávání na poměry. Svobodní občané se rovněž nespokojí s konstatováním, že korupce u nich doma není o nic horší než korupce v zahraničí. Svobodní občané se nebojí ukázat na viníky a veřejně protestovat.

A pokud jejich protestům není dopřáno sluchu, vyjdou do ulic. Jak nepochopitelně musí obyvatelům této země připadat to, když se před pár lety sešlo 250 tisíc Britů v Hyde Parku na protest proti pokusu Blairovy vlády zakázat hon na lišku. A fungovalo to.

Korupce je jako drogová problematika

A.cz: A co případ, kdy se místopředseda nějaké politické strany snaží zajistit půlmiliardový úplatek? Co by mu v Británii řekli jeho spolustraníci?

Veřejně by se ho zřekli a vystrnadili ho z veřejného života.

O korupci hovoří všichni, nikdo ji ale neřeší.
O korupci hovoří všichni, nikdo ji ale neřeší. | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Korupce je zjevně hlavním problém postkomunistických zemí. Nestojí za ní ale fakt, že řada funkcí v soukromé a státní sféře je v rukou osob, které byly pilíři komunistického režimu, jako jsou kupříkladu bývalí funkcionáři SSM?

Znám militantní antikomunisty, kteří jsou prohnilí až do morku kostí. Hlavní příčinou korupce je všeobecná tolerance korupce, neochota říct ne a snášet následky - většinou v podobě méně peněz.

A.cz: Zahraniční podnikatelé často kritizují nedostatek transparentnosti a chabý právní rámec podnikatelských aktivit v ČR. Časopis Týden loni pátral po osudu bývalých důstojníků StB a zjistil, že celá řada z nich jsou dnes úspěšní byznysmeni...

Zkuste se zamyslet nad otázkou korupce, jako kdyby se jednalo o problematiku drog. Jak jejich konzumenti (většinou to jsou politici), tak jejich dealeři (většinou právníci) jsou snadno nahraditelní. Ale dodavatelů je málo a mají velkou moc.

Mohou mezi nimi být zahraniční korporace využívající místní podnikatele, aby za ně dělali špinavou práci, nebo to mohou být přímo místní podnikatelé, kteří jednají ve svém vlastním zájmu a kteří zbohatli z veřejných zakázek.

Nejefektivnější, ale zároveň nejobtížnější způsob, jak se vypořádat s drogovým průmyslem, je odstřihnout dodavatele. Stejné je to s korupcí. Primárně by se měli pozavírat dodavatelé.

A.cz: Jakou radu byste dal britskému občanovi, který by chtěl začít podnikat v České republice?

Drž se daleko od veřejných zakázek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy