Romney v cizině říká, co si myslí. A sklízí kritiku

Martin Novák Martin Novák
31. 7. 2012 14:33
Cestu prezidentského kandidáta po Británii, Izraeli a Polsku provázejí razantní výroky
Romney u Památníku neznámého vojína ve Varšavě.
Romney u Památníku neznámého vojína ve Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava - Soupeř Baracka Obamy v amerických prezidentských volbách Mitt Romney vyrazil do světa na turné po třech zemích, řazených mezi největší přátele Spojených států. Po Velké Británii, Izraeli a Polsku.

Na všech třech zastávkách se mu ale dostalo kromě vřelého přijetí i tvrdé kritiky za jeho výroky. Ať už aktuální, nebo ty z minulosti.

V Londýně republikán popudil řadu Britů, když tvrdil, že olympiáda není dobře připravena z bezpečnostního hlediska. Mluvil jako člověk, který má zkušenosti z oboru, protože šéfoval organizačnímu výboru zimních olympijských her v Salt Lake City v roce 2002 (ovšem příprava zimní olympiády je s mnohem většími letními hrami nesrovnatelná).

Výrok odsoudili i politici z britské vládnoucí Konzervativní strany, která má svými názory k americkým republikánům blízko. Romneyho slova odmítli jak premiér David Cameron, tak londýnský starosta Boris Johnson.

Nástup do letadla s manželkou v Tel Avivu.
Nástup do letadla s manželkou v Tel Avivu. | Foto: Reuters

V Izraeli Romney potvrdil, že bude-li zvolen, stane se možná nejvíce proizraelským americkým prezidentem v historii.

Vyjádřil se pro přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což neudělali ani jeho republikánští a Izraeli výrazně naklonění předchůdci Ronald Reagan a George W. Bush.

Izrael vyhlásil Jeruzalém svým hlavním a nedělitelným městem, ale většina států tento krok neuznala a svá diplomatická zastoupení ponechává v Tel Avivu. Americký Kongres několikrát odhlasoval přesun do Jeruzaléma, ale Bílý dům to vždy vetoval.

Svou podporu židovskému státu demonstroval i porovnáním ekonomického výkonu Izraele a Palestinské samosprávy.

Za důvody izraelské prosperity přitom označil zdejší kulturu, tradici úspěchu i v těžkých podmínkách, novátorské podnikatelské prostředí nebo "boží prozřetelnost".

Palestinský politik a dlouholetý vyjednavač s Izraelem Saíb Irikát obvinil Romneyho z rasismu a vyčetl mu, že se nezmínil o izraelské blokádě Gazy a "izraelské kontrole nad palestinským hospodářstvím".

Na Západní břeh Jordánu k Palestincům Romney nezavítal, v Jeruzalémě se pouze sešel s palestinským premiérem Salámem Fajádem.

Bez kontroverzí se neobešel ani pobyt prezidentského kandidáta v Polsku. V Gdaňsku, hlavním sídle odborového hnutí Solidarita, Romneyho podpořil jen její bývalý předák Lech Walesa.

"Přeji Vám, abyste uspěl, protože Váš úspěch je důležitý pro Spojené státy, pro Evropu a pro celý svět," uvedl bývalý polský prezident.

Současné vedení Solidarity se ale od Walesových slov distancovalo a naopak obvinilo Romneyho z útoku na odborářské kolegy v Americe.

Naráželo na jeho výrok, ve kterém kritizoval odborářské bosse za to, že posílají Baracku Obamovi peníze na volební kampaň.

V úterní přednášce ve Varšavě Romney vyzdvihl důležitost americko-polských vztahů a kritizoval Rusko za to, že "sešlo z cesty demokracie." V březnu vzbudil pozornost výrokem, že Rusko je pro Spojené státy geopolitickou hrozbou číslo jedna.

 

Právě se děje

Další zprávy