Rodí se nová ikona? První dáma Číny oslnila svět

ČTK ČTK
22. 3. 2013 16:45
Bývalá zpěvačka, která má hodnost armádního generála, se poprvé ukázala v zahraničí
Pcheng Li-jüan.
Pcheng Li-jüan. | Foto: Reuters

Peking/Moskva - Nová první dáma Číny se v pátek při první zahraniční návštěvě svého manžela, prezidenta Si Ťin-pchinga, v Rusku představila světové veřejnosti a hned zaujala svou elegancí.

Diskutéři na čínském internetu se rozplývali nad šarmem bývalé oblíbené zpěvačky, její náklonností k podsaditému manželovi a diskutovali o jejím oblečení a módních doplňcích, napsala agentura Reuters.

"Pcheng Li-jüan je tak krásná! Mírná a šlechetná," uvedl jeden z přispěvatelů na mikroblogu Weibo, který je čínskou obdobou Twitteru.

Internetový aukční server Taobao hned přispěchal s nabídkou obdobných jednoduchých černých zimních kabátů, jaký měla prezidentova žena na sobě, když v Moskvě vystoupila z letadla. "Stejný styl jako první dáma," inzeroval internetový prodejce.

Weboví diskutéři měli zase plné ruce práce, aby určili značku její kabelky a bot. "Boty má zcela klasické, a kdo navrhl její kabelku?" tázal se další z uživatelů Weibo.

Být lidský? V Číně to bylo tabu

Sopranistka, která má armádní hodnost generála, byla řadu let nepochybně známější a oblíbenější než její manžel. Lidé, kteří se s ní setkali, popisují Pcheng jako veselou, temperamentní ženu, i když poté, co se Si stal v roce 2007 čínským vicepremiérem, se musela stáhnout do pozadí.

Přesto je už nyní patrné, že Pcheng Li-jüan bude jako první dáma na veřejnosti vidět podstatně víc než její předchůdkyně.

Grafika: Toto jsou nejmocnější muži Číny

Od pádu Ťiang Čching, Mao Ce-tungovy poslední manželky a široce nenáviděné vůdčí členky Gangu čtyř, který tvořili ultramaoističtí radikálové odpovědní za pronásledování a smrt tisíců lidí, se manželky čínských vůdců držely přísně v ústraní.

Navíc se čínská komunistická strana po léta snažila, aby její nejvyšší představitelé nevypadali příliš lidsky, takže státním tajemstvím bylo i jejich datum narození či jména jejich dětí.

Doma je muž, ne vůdce

Si a Pcheng jsou jiní. Jejich romantický vztah byl tématem řady nadšených zpráv ve státních médiích.

"Když přijde Si domů, nikdy ho neberu jako vůdce. V mých očích je jen mým manželem," svěřila se Pcheng jednomu čínskému časopisu v roce 2007.

"Je skromný, upřímný a velmi přemýšlivý," tvrdí zpěvačka o stávajícím prezidentovi, kterého si vzala před 25 lety a s nímž má dceru, jež nyní studuje na americké Harvardově univerzitě.

Očekává se, že první dáma během první zahraniční cesty svého manžela, která Si Ťin-pchinga kromě Ruska zavede také do Tanzanie, Jihoafrické republiky a Konžské republiky, bude mít svůj vlastní program. Pcheng se již v minulosti zajímala kupříkladu o osud dětí nakažených virem HIV a mohla by navštívit charitativní organizace, které se jim věnují, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy