Čína slaví přichod nového roku. Vládu po drakovi přebírá had

Foto: Reuters
Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
9. 2. 2013 18:03

Peking - Jíst speciální jídla, odpalovat ohňostroje, navštěvovat přátele a příbuzné, dávat červené obálky pro štěstí a vyvěšovat lampiony. To všechno čeká tento víkend obyvatele Číny, ale nejen je. Vítají totiž příchod nového lunárního roku. Jeho začátek letos připadá na tuto neděli a vládu v něm po nebeském drakovi převezme chytrý had. Oslavy čínského Nového roku trvají 15 dní a svátek, kterému se také říká jarní festival, je nejvýznamnějším v roce. Každoročně se tak stovky milionů lidí vydají na cestu, aby mohli příchod nového roku oslavit se svou rodinou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy