Revoluce: Čekáte dítě? Takto bude vypadat jeho tvář

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 12. 2012 13:08
Britové představili software, který převede ultrazvuk na kvalitní fotografie
Foto: Sense My Baby Laboratories

Londýn - Na ten okamžik, kdy na nepříliš kvalitním snímku z ultrazvuku poprvé spatřili svého ještě nenarozeného potomka, většina rodičů zřejmě nikdy nezapomene.

A jaké by to teprve bylo, kdyby měly takové snímky kvalitu barevné fotografie? Rodiče by si mohli vštípit do paměti tvář své ratolesti dřív, než by se narodila.

Jistá britská společnost se rozhodla, že jim takovou možnost dá. Po dvou letech příprav představila program, který dokáže z obyčejného snímku ultrazvuku vytvořit v pohodlí domova obrázky v "dechberoucí" kvalitě.

"Ty obrázky jsou absolutně ohromující, v úžasných detailech," prohlásil ředitel výzkumného centra pro péči o nenarozené děti v londýnské nemocnici King's College Kypros Nicolaides, jenž se na projektu podílel jako odborný konzultant.

Jak přesně software funguje, firma Sense My Baby Laboratories pochopitelně neprozradila. V tiskové zprávě ale uvedla, že program pracuje se "strukturálními informacemi" obrázku, dokáže rozlišit a nahradit jeho znehodnocené části kvalitnějšími. Obraz miminka tak zřejmě velmi citlivě dokreslí.

Autorka projektu Lissette Torres-Cabreraová věří, že její technologie umocní pouto mezi matkami a jejich nenarozenými dětmi.

"Rychle změníme okolnosti, za jakých rodiče své děti poprvé spatří. Je to zlomový moment v životě rodičů a my jsme hrdí na to, že ho můžeme udělat tak nezapomenutelný, jak jen to bude možné," prohlásila.

Na trhu by se měl program objevit už v půli prosince. Cenu slibuje firma natolik přijatelnou, aby si jej mohly pořídit "všechny nastávající maminky".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy