Republikán Moore se v Alabamě odvolal proti výsledku voleb do Senátu. Neposlechl Trumpa

ČTK ČTK
28. 12. 2017 13:35
Sedmdesátiletý Moore, kterého podpořil prezident Donald Trump, čelí obvinění ze sexuálních útoků. Napadené ženy tvrdí, že se jich dopustil v 70. až 90. letech. Moore obvinění odmítá a označil je za součást špinavé kampaně proti němu.
Roy Moore.
Roy Moore. | Foto: Reuters

Montgomery - Poražený republikánský kandidát do Senátu USA za stát Alabamu Roy Moore napadl výsledek nedávných doplňovacích voleb.

Chce tak zabránit čtvrtečnímu oficiálnímu prohlášení demokrata Douga Jonese za vítěze.

Moore, který dosud porážku neuznal, podle agentury AP tvrdí, že volby provázely nesrovnalosti, proto žádá prošetření výsledku, kdy prohrál o asi 20 tisíc hlasů, případně vypsání nových voleb.

"Tohle není problém mezi republikány a demokraty, neboť poctivost voleb by měla být věcí všech," řekl Moore. Stížnost podal ve středu, aby na poslední chvíli zastavil oficiální prohlášení Jonese vítězem voleb.

Nevyslyšel tak prezidenta Donalda Trumpa, který Moorea vyzval, aby porážku přijal.

John Merrill z alabamské státní správy, který má na starosti dohled na volbami, však prohlásil, že dnešní jmenování Jonese vítězem nehodlá odložit. Senátorskou přísahu pak Jones složí 3. ledna před americkým viceprezidentem Mikem Pencem, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu.

Moore ve své stížnosti upozorňuje, že v některých okresech byla volební účast mnohem větší, než se předpokládalo, a že v jednotlivých obvodech okresu Jefferson dosáhl podezřele nízké podpory. Merrill řekl, že volební komise žádné nesrovnalosti při hlasování nezaznamenala, ale že výhrady neúspěšného kandidáta prověří.

Sedmdesátiletý Moore, kterého podpořil prezident Donald Trump, čelí obvinění ze sexuálních útoků. Napadené ženy tvrdí, že se jich dopustil v 70. až 90. letech. Moore obvinění odmítá a označil je za součást špinavé kampaně proti němu.

Podívejte se na parodii Sám doma s Donaldem Trumpem:

Sám doma s Donaldem Trumpem na Staroměstském náměstí. Podívejte se na vtipný sestřih z filmu. | Video: Michal Orsava
 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy