Nad Damaškem visí strach, lidé hromadí zásoby

ČTK ČTK
28. 8. 2013 21:58
V centru města panuje předválečná atmosféra. Provoz se zpomalil
Damašek
Damašek | Foto: Reuters

Damašek - Džihán bydlí u vojenského letiště Mazza na předměstí Damašku. Teď sbalila věci i rodinu a odešla do centra města k příbuzným. Je přesvědčená, že Mazza bude první z cílů, na něž se zaměří západní státy při chystané odvetě za nedávný chemický útok.

V Damašku jsou cítit strach a obavy a lidé si dělají zásoby, napsala agentura AFP.

"Jsem si jistá, že zaútočí na Mazzu," tvrdí Džihán. Jde o jedno z nejdůležitějších letišť v zemi, využívá je i prezident Bašár Asad, když cestuje po Sýrii, což ale nečiní často.

Letiště střeží obávaná čtvrtá divize, která má za úkol chránit Damašek s okolím a jíž velí prezidentův bratr Máhir.

Džihán se v pondělí přestěhovala do Malkí, považované za bezpečnější čtvrť v centru města. I tam ale všichni rozvíjejí teorie o potenciálních cílech útoku.

Předválečná atmosféra

V centru města panuje jakoby předválečná atmosféra. Provoz se zpomalil, lidé vycházejí jenom kvůli opravdu důležitým věcem. "V ulicích je míň lidí. Manželka přestala chodit pravidelně k matce jako dřív, teď jde z práce rovnou domů," říká bankovní úředník Ádil.

"Už tři dny tady kolují šílené zvěsti. Matka je zděšená, protože my bydlíme přímo u sídla hlavního štábu armády, které bude určitě cíl," říká pětatřicátník Muhammad z bohaté čtvrti Abú Ramani. "Od té doby, co se mluví o útocích, mám vysoký tlak a hrozně se bojím," přiznává žena v domácnosti Fatún, která bydlí v téže čtvrti.

Napětí je zřejmé i na prodavači elektroniky Málikovi, který má obchod v samém srdci Damašku. "Po tom včerejším (pondělním) projevu (amerického ministra zahraničí Johna) Kerryho jsou všichni nervózní," říká.

Kerry prohlásil nesmlouvavě, že ti, kteří se rozhodli pro chemický útok proti civilistům, musejí složit účty. "V televizi Al-Arabíja říkali, že útoky budou na Mazzu a na mezinárodní letiště v Damašku," tvrdí Málik, jehož jindy rušný obchod teď zeje prázdnotou.

Jeho sestra propadla panice a vybrala bankovní konto, manželka zase začala dělat zásoby. "Poslal jsem ji na trh a ona nakoupila velké množství masa, rajčat, chleba a těstovin. Říká, že můžeme dlouho uvíznout zavření," popisuje své starosti Málik.

Lidé si dělají zásoby

Obchodníci s potravinami zaznamenali, že se lidé opravdu zásobují. "Nakupují mnoho ráno a pak po práci," říká Muhammad, který prodává rýži, olivový olej a těstoviny.

Obchodníka s kosmetikou Michela neznepokojují ani tak západní střely, jako ty, které na centrum pálí - jak tvrdí - opozice z granátometů. "Člověka to děsí, protože nám to padá na hlavu," zlobí se boubelatý muž.

Více lidí ale zajímá budoucnost spojená se západními útoky a mnozí docházejí k apokalyptickým závěrům. "Jestli na nás zaútočí, Rusko a Írán nám přijdou na pomoc. Bude to třetí světová válka a ten oheň hned tak nezhasne," tvrdí pekař Abú Ahmad z damašského centra.

Nejodevzdaněji situaci vidí architektka Majsa. "Útok je nevyhnutelný, protože (americký prezident Barack) Obama je pod tlakem mezinárodního mínění. Naše země je ale už tak ve válce," řekla ke konfliktu, který má na kontě přes 100 000 obětí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy