Nad Damaškem visí strach, lidé hromadí zásoby

ČTK ČTK
28. 8. 2013 21:58
V centru města panuje předválečná atmosféra. Provoz se zpomalil
Damašek
Damašek | Foto: Reuters

Damašek - Džihán bydlí u vojenského letiště Mazza na předměstí Damašku. Teď sbalila věci i rodinu a odešla do centra města k příbuzným. Je přesvědčená, že Mazza bude první z cílů, na něž se zaměří západní státy při chystané odvetě za nedávný chemický útok.

V Damašku jsou cítit strach a obavy a lidé si dělají zásoby, napsala agentura AFP.

"Jsem si jistá, že zaútočí na Mazzu," tvrdí Džihán. Jde o jedno z nejdůležitějších letišť v zemi, využívá je i prezident Bašár Asad, když cestuje po Sýrii, což ale nečiní často.

Letiště střeží obávaná čtvrtá divize, která má za úkol chránit Damašek s okolím a jíž velí prezidentův bratr Máhir.

Džihán se v pondělí přestěhovala do Malkí, považované za bezpečnější čtvrť v centru města. I tam ale všichni rozvíjejí teorie o potenciálních cílech útoku.

Předválečná atmosféra

V centru města panuje jakoby předválečná atmosféra. Provoz se zpomalil, lidé vycházejí jenom kvůli opravdu důležitým věcem. "V ulicích je míň lidí. Manželka přestala chodit pravidelně k matce jako dřív, teď jde z práce rovnou domů," říká bankovní úředník Ádil.

"Už tři dny tady kolují šílené zvěsti. Matka je zděšená, protože my bydlíme přímo u sídla hlavního štábu armády, které bude určitě cíl," říká pětatřicátník Muhammad z bohaté čtvrti Abú Ramani. "Od té doby, co se mluví o útocích, mám vysoký tlak a hrozně se bojím," přiznává žena v domácnosti Fatún, která bydlí v téže čtvrti.

Napětí je zřejmé i na prodavači elektroniky Málikovi, který má obchod v samém srdci Damašku. "Po tom včerejším (pondělním) projevu (amerického ministra zahraničí Johna) Kerryho jsou všichni nervózní," říká.

Kerry prohlásil nesmlouvavě, že ti, kteří se rozhodli pro chemický útok proti civilistům, musejí složit účty. "V televizi Al-Arabíja říkali, že útoky budou na Mazzu a na mezinárodní letiště v Damašku," tvrdí Málik, jehož jindy rušný obchod teď zeje prázdnotou.

Jeho sestra propadla panice a vybrala bankovní konto, manželka zase začala dělat zásoby. "Poslal jsem ji na trh a ona nakoupila velké množství masa, rajčat, chleba a těstovin. Říká, že můžeme dlouho uvíznout zavření," popisuje své starosti Málik.

Lidé si dělají zásoby

Obchodníci s potravinami zaznamenali, že se lidé opravdu zásobují. "Nakupují mnoho ráno a pak po práci," říká Muhammad, který prodává rýži, olivový olej a těstoviny.

Obchodníka s kosmetikou Michela neznepokojují ani tak západní střely, jako ty, které na centrum pálí - jak tvrdí - opozice z granátometů. "Člověka to děsí, protože nám to padá na hlavu," zlobí se boubelatý muž.

Více lidí ale zajímá budoucnost spojená se západními útoky a mnozí docházejí k apokalyptickým závěrům. "Jestli na nás zaútočí, Rusko a Írán nám přijdou na pomoc. Bude to třetí světová válka a ten oheň hned tak nezhasne," tvrdí pekař Abú Ahmad z damašského centra.

Nejodevzdaněji situaci vidí architektka Majsa. "Útok je nevyhnutelný, protože (americký prezident Barack) Obama je pod tlakem mezinárodního mínění. Naše země je ale už tak ve válce," řekla ke konfliktu, který má na kontě přes 100 000 obětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy