Rekord pokořen, na Everest vystoupal 80letý Japonec

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 5. 2013 23:20
Joičiró Miura si ale prvenství moc neužije, v táboře už se chystá o rok starší Nepálec
Joičiró Miura .
Joičiró Miura . | Foto: Youtube/Aktuálně.cz

Káthmándú (Nepál) - Jsi tak starý, jak se cítíš, říká se. A Japonec Joičiró Miura prokázal, že je to pravda.

V osmdesáti letech vylezl na Mount Everest a stal se nejstarším člověkem, který kdy na vrcholu nejvyšší hory světa stanul.

Oznámila to japonská média s tím, že si Miura vzal zpět světové prvenství od Nepálce Mina Bahádura Šerčana. Ten je o rok starší a v roce 2008 stanul na Everestu nedlouho po Miurovi.

Nepálské úřady překonání rekordu potvrdily. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tím ale souboj seniorů o střechu světa nekončí. Jednaosmdesátiletý Nepálec už se touto dobou v základním táboře připravuje na odvetu.

Na tom, že Joičiró Miura prozatím vyhrál souboj s věkem a potřetí v životě mohl prohlásit, že je nejstarším člověkem, jenž zdolal Everest, se ale prozatím nic nemění.

Fotka jako důkaz.
Fotka jako důkaz. | Foto: Reuters

Podle informací agentury Reuters dlouholetého horolezce při cestě na vrchol doprovázeli tři souputníci, včetně syna Gota. 

V úterý byli oba muži v posledním táboře na Jižním sedle, odkud Joičiró Miura poslal fotku, na níž si ve stanu dopřává sushi. Ve středu horolezec-senior dosáhl "zóny smrti", tedy příkrého zledovatělého svahu blízko vrcholu 8850 metrů vysoké hory a ve čtvrtek jeho realizační tým oznámil, že dosáhl vrcholu.

Přímo odtamtud zavolal ze satelitního telefonu rodině.

"Dokázal jsem to. Nikdy bych si nemyslel, že budu v 80 letech stále schopný vylézt na vrchol Everestu. Je to nejlepší pocit na světě, přestože jsem úplně zničený," cituje Miuru BBC.

Teď čeká rekordmana náročný sestup, přičemž horolezci se shodují, že bývá často nebezpečnější než samotná cesta k vrcholu.

 

Právě se děje

Další zprávy