Řecko se radikalizuje. Explodují nálože, létají kulky

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2013 17:06
Násilí se stupňuje. Sídlo vládní strany ostřelovali muži s kalašnikovy
Policista před napadeným sídlem strany Nová demokracie.
Policista před napadeným sídlem strany Nová demokracie. | Foto: Reuters

Atény - Demonstrace, stávky a nadávky na adresu vlády, politiků a Evropské unie jsou v Řecku, zmítaném hlubokou krizí, na denním pořádku.

Poslední dny ale ukazují, že se do země možná vrací politicky motivované násilí a terorismus. Deset let poté, co policie pozatýkala všechny členy skupiny Hnutí 17. listopadu, kteří roky odpalovali výbušniny na různých místech Řecka a zabili celkem třiadvacet lidí.

V pondělí brzy ráno několik mužů vystoupilo z automobilu před sídlem největší vládní strany Nová demokracie a střílelo do oken budovy ze samopalů.

Pak střelci nastoupili a odjeli, nikdo nebyl zraněn. Podle deníku Kathimerini policie později nalezla auto, ze kterého se střílelo, shořelé na předměstí Atén. Bylo kradené.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Pravděpodobně jde o "práci" krajní levice, nebo naopak sympatizantů extrémní pravice. Tu krize dokonce katapultovala do parlamentu, ve kterém zasedají poslanci za stranu Nový úsvit.

Policista odebírá kulky kvůli provedení balistické expertízy.
Policista odebírá kulky kvůli provedení balistické expertízy. | Foto: Reuters

Příznivci strany jsou pověstní tím, že svým odpůrcům vyhrožují násilím a v ulicích Atén napadají přistěhovalce. Vedení Nového úsvitu ale pondělní střelbu odsoudilo, stejně tak jako všechny opoziční levicové strany.

Den předtím útočníci vhodili zápalnou láhev do domu, ve kterém bydlí bratr vládního mluvčího Simose Kedikogloua. Ten uvedl, že dostává výhružné telefonáty.

V pátek vybuchlo několik malých náloží před byty řeckých novinářů. K těmto se na internetu přihlásila dosud neznámá organizace Milovníci bezzákonnosti. Uvedla, že novináři jsou jen sluhy a hlásnými troubami politiků.

Přes víkend policie ví celkem o sedmnácti malých explozích podomácku vyrobených výbušnin před pobočkami vládních stran po celé zemi. Jedna nálož explodovala dokonce také před pobočkou levicové strany Syriza na Krétě, přitom tato strana je v opozici a tvrdě kritizuje politiku kabinetu Antonise Samarase.

Řeckou vládu po posledních volbách vytvořili pravicová Nová demokracie a levicové Panhelénské socialistické hnutí. Je to kabinet, který provádí drastické škrty a zvyšuje daně, aby zadlužené Řecko splnilo podmínky mezinárodní pomoci a dostalo se z těžké krize. V sobotu ráno parlament schválil další zvýšení daní.

V Řecku nyní panuje rekordní nezaměstnanost. Činí už skoro 27 procent. Ekonomika je v recesi už pět let po sobě. Letos se znovu očekává propad o více než čtyři procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy