Raúl vyměňuje Fidelovy lidi, tvrdí kubánští disidenti

Roman Gazdík
3. 3. 2009 22:05
Zda přijdou po přesunech v kabinetu také nutné reformy, je zatím ve hvězdách
Tehdy byl Felipe Pérez Roque ještě ministrem, s Raúlem Castrem na havanském letišti, 21. ledna 2009
Tehdy byl Felipe Pérez Roque ještě ministrem, s Raúlem Castrem na havanském letišti, 21. ledna 2009 | Foto: Reuters

Havana/Praha - Rozsáhlé změny, které v kubánské vládě učinil prezident Raúl Castro, podle představitelů kubánské opozice do života běžných občanů příliš nezasáhnou a zlepšení nepřinesou.

Jde spíše o nahrazování lidí napojených na bývalého prezidenta Fidela Castra muži blízkými jeho bratru Raúlovi, který jej v čele komunistického ostrovního státu vystřídal.

Jak je v kubánských médiích obvyklé, nedostalo se důležité zprávě politického charakteru takového prostoru, jaký by si zasluhovala.

Informace o sloučení některých ministerstev a výměně více než deseti vysoce postavených činitelů - včetně i v zahraničí známých figur Felipa Péreze Roqueho a Carlosa Lageho - byla oznámena na závěr zpravodajského souhrnu, až po sportu a zprávách o počasí.

Militarizace vlády

„Tato změna je stále o tom samém. Militarizace vlády. Nevyřeší to problémy Kuby. Je to jen o tom vyměnit jednoho za druhého," řekla Aktuálně.cz po telefonu jedna z vůdkyň opozice Martha Beatriz Roqueová Cabellová.

Fotografie Fidela Castra pořízená ve stejný den na neznámém místě.
Fotografie Fidela Castra pořízená ve stejný den na neznámém místě. | Foto: Reuters

„Nevidím v tom absolutně žádnou výhodu. Pravý problém spočívá jinde. Vláda lidi nutí pracovat, ale všechno je velmi drahé, takže lidé pracují raději na sebe sami."

Podobně smýšlí i nezávislý novinář Odelín Torna.

„Jde o oportunistickou změnu. Jde o nahrazení nepopulárních ministrů lidmi blízkými Raúlu Castrovi," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz „Mezi těmi nově jmenovanými jsou například dva generálové."

„Vidíme to v posledních deseti letech - jde o kontrolu veřejných zdrojů vojenským režimem."

Raúl Castro je od roku 1959 také ministrem obrany Kuby.

Eliminace nepotřebných struktur

Oficiálním důvodem propuštění ministrů je reorganizace ministerstev. Sloučena byla například ministerstva pro zahraniční obchod, pro zahraniční investice a ekonomickou spolupráci nebo ministerstva potravinářského a rybářského průmyslu.

„Jde o to, aby se eliminovaly zejména struktury, které dělaly stejné věci," říká kubánský konzul v Česku Nelson Tamayo Caro. „Už když nastoupil Raúl Castro do funkce, oznámil, že se tyto změny udělají, zdrželo se to ale kvůli hurikánům."

Právě tři hurikány a jedna tropická bouře, které v létě minulého roku ostrov zasáhly, vláda vydává za důvod toho, proč nebyly realizovány tržní reformy, kterými slíbil Raúl Castro uvolnit strnulé hospodářství.

S tím však nesouhlasí nezávislý novinář a opoziční ekonom Oscar Espinosa Chepe.

Jediná cesta

„Hurikány byly jedním z faktorů. Už předtím se ale reformy zastavily a začala represe proti těm, kteří obchodovali na černém trhu," řekl pro Aktuálně.cz po telefonu ze svého havanského bytu.

Espinosa, který ve druhé polovině šedesátých let působil jako ekonomický poradce Fidela Castra, je však přeci jen ohledně současných změn ve vládě optimističtější.

Hurikány napáchaly loni na Kubě miliardové škody
Hurikány napáchaly loni na Kubě miliardové škody | Foto: Reuters

„Jde o posílení pozice Raúla Castra a oslabení pozice jeho bratra," říká muž, který byl odsouzen v rámci procesů s představiteli tzv. kubánského jara na začátku roku 2003, ale pak byl kvůli svému zdraví propuštěn na svobodu. „Jsou mezi nimi v některých bodech rozdíly. Raúl zastává pragmatickou pozici v ekonomických otázkách."

Podle Espinosy by se tak možná mohlo otevřít okno reformám, které Raúl sice sliboval, ale které zatím nenastaly. Mezitím se však ekonomická situace v zemi nadále zhoršila, roste zadluženost a vzhledem ke klesajícím cenám ropy bude mít problémy také hlavní zahraniční sponzor kubánského režimu - Venezuela.

„Byla by to sebevražda, kdyby se touto cestou nevydali," říká Espinosa. „Pro Kubu existuje jen jedna cesta a to je cesta reforem."

Roqueová je však ohledně změn ve vládě zcela pesimistická.

„Nic od toho nečekám. Není důvod. Takzvané reformy, které Raúl učinil, nemají nic společného s potřebami lidí," naráží disidentka na nově danou možnost kupovat drahé počítače, mobily a DVD přehrávače, na které však běžní Kubánci nemají.

Dobří ministři?

Podle kubánského konzula je ale interpretace, že by při nynějších vládních rošádách byli vyhozeni špatní ministři, nebo že by šlo o nahrazování Fidelových mužů Raúlovými, mylná.

„Zatím proces neskončil, takže nemůžeme říci, kde tito ministři skončí," řekl Nelson Tamayo Caro Aktuálně.cz. „Mluvíme o velmi dobrých ministrech - například ministr zahraničí Felipe Pérez Roque - nemůžeme ale nechat na jednom ministerském postu dva lidi."

Diplomatická izolace Kuby je ta tam. Raúl s argentinskou prezidentkou Cristinou Kirchnerovou
Diplomatická izolace Kuby je ta tam. Raúl s argentinskou prezidentkou Cristinou Kirchnerovou | Foto: Reuters

Západní agentury se nad Pérezovým nahrazením jeho náměstkem Brunem Rodríguezem Parrillou velmi pozastavují. Děje se to právě v době, kdy kubánská diplomacie slaví úspěchy a ostrov se dostává z diplomatické izolace.

Podle zahraničních agentur byl také Pérez považován za možného následníka stárnoucího Raúla.

Espinosa je však jiného názoru.

Namlsali se moci

„Od té doby, co se ujal moci Raúl, neměl Pérez žádnou šanci. Ničemu totiž nerozumí. Nosil Fidelovi kufry. Jestli něčemu rozumí, rozhodně to není diplomacie," tvrdí ekonom.

S konzulem nesouhlasí ani bývalý prezident Fidel Castro. Ve svém článku publikovaném na stránkách serveru www.cubadebate.cu sice odmítl, že by ztrácel ve vládě vliv, podotkl však, že "dva nejčastěji jmenovaní" ministři (tedy pravděpodobně Pérez Roque a Lage) se "namlsali" moci, což v nich vedlo "k probuzení ambicí vedoucích k požadavku nedůstojného vlivu."

Diky tomu o nich údajně získal iluze "vnější nepřítel", kterým Fidel míní Spojené státy.

 

Právě se děje

Další zprávy