Rakouští Svobodní mají novou hru. Střílejí do minaretů

Monika Horáková
2. 9. 2010 9:36
Islámská společnost pro víru a Zelení již podali trestní oznámení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Štýrský Hradec/Vídeň - Blížící se podzimní volby nečeří politické vody pouze v České republice. V rakouské spolkové zemi Štýrsku se postarala o rozruch strana Svobodných.

Na své webové stránky umístila elektronickou hru, jejímž smyslem je zničit co nejvíce minaretů. Snaží se tak před zářijovými volbami do štýrského zemského sněmu oslovit zejména mladé voliče a voličky. 

Hra vzbudila odpor u Islámské společnosti pro víru, kritický postoj ale zaujaly také štýrské politické strany. Nesouhlas zaznívá dokonce i z řad samotných Svobodných. Islámská společnost pro víru a Zelení již podali trestní oznámení pro podněcování k nenávisti vůči rase, etnické či náboženské skupině.   

"Svobodní útočí na minarety, které neexistují, a čtyřicet tisíc štýrských nezaměstnaných je nezajímá. Neumějí nic víc než štvát," uvedl šéf štýrských zelených Werner Kogler. Ve Štýrsku skutečně žádný minaret nestojí.

Nápad s elektronickou hrou se nelíbí ani populistickému Svazu pro budoucnost Rakouska, který se od Svobodných v minulosti odštěpil. Téma "islamizace Rakouska" je podle jeho lídra Geralda Grosze na podobné výstřelky příliš vážné: "Je to dětinské a znehodnocuje to jakékoliv politické střety o nebezpečích islamizmu."

Kampaň ve Švýcarsku
Kampaň ve Švýcarsku | Foto: Reuters

Obdobnou hru využili nacionalisté ve Švýcarsku, krátce před referendem o výstavbě minaretů. Většina hlasujících se následně vyslovila proti výstavbě muslimských modliteben.

Volby do štýrského zemského sněmu se konají 26. září. Populističtí Svobodní ve štýrském parlamentu nyní nejsou. Zasedají v něm sociální demokraté (SPÖ), lidovci (ÖVP), komunisté (KPÖ) a Zelení. Zemskou vládu vede SPÖ s hejtmanem Franzem Vovesem. 

Podle dosavadních odhadů by se však Svobodní mohli tentokrát do zemského sněmu dostat. Průzkumy jim přičítají až 7 procent hlasů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy