Rakousko inspirované Německem. Zavádí zákon na Turky

Monika Horáková
21. 1. 2010 7:00
Rakousko zpřísní podmínky pro migranty

Vídeň - Rakouská vláda schválila plán, který má zkomplikovat nabytí rakouského občanství některým osobám, především Turkům. Novou podmínkou získání občanství má být složení testu z němčiny.

Plán ještě musí projít parlamentem. Podobně jako v Německu nové opatření počítá s mnohými úlevami a výjimkami, které se ale netýkají zejména turecké menšiny.

Jazykový test by migranti měli skládat ve své zemi v pobočce Goethe-Institutu, který rovněž nabízí německé jazykové kurzy a testy různých úrovní. Institut má svou pobočku v 91 zemích.

Kvalifikovaní odborníci jsou na tom lépe 

Tato podmínka se netýká všech migrantů. Neplatí například pro kvalifikovanou pracovní sílu, pro sezónní pracovníky nebo pro uchazeče o azyl. Výjimku mají také příbuzní občanů Evropské unie žijících v Rakousku.

Bude se týkat tedy rodinných příslušníků, kteří se chtějí přistěhovat za svým příbuzným, jenž v Rakousku již občanství získal. Autoři integračního plánu si od jazykových testů slibují zejména lepší uplatnění imigrantů na trhu práce. Součástí plánu je také zrušení omezení, podle kterého doposud imigranti nesměli první rok v Rakousku vůbec pracovat.

Nejedná se o žádnou integraci, volají kritici

Na ministryni vnitra, která vládě plán předložila, se snesla vlna kritiky. Neziskové organizace a některé politické strany si stěžují, že u pozitivních integračních opatření není naplánovaný žádný rozpočet ani časový závazek.

Nejdůkladněji jsou podle nich rozpracována pouze omezující opatření. Kritizují také, že ačkoli je pro imigranty předepsáno povinných 600 hodin jazykového kurzu, není v plánu uvedeno, kdo tyto hodiny zaplatí.

Jazykové opatření zavedlo v srpnu 2008 také Německo. Podobně jako v Rakousku se podmínka prokázání znalostí němčiny nevztahuje na všechny migranty. Výjimku získali příbuzní obyvatel Evropské unie či imigranti z USA, Kanady, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu či Izraele.

Jazykovému opatření se v Německu podle některých médií přezdívá "lex turca", neboli zákon speciálně vytvořený pro diskriminaci Turků.

 

Právě se děje

Další zprávy