Rakousko inspirované Německem. Zavádí zákon na Turky

Monika Horáková
21. 1. 2010 7:00
Rakousko zpřísní podmínky pro migranty

Vídeň - Rakouská vláda schválila plán, který má zkomplikovat nabytí rakouského občanství některým osobám, především Turkům. Novou podmínkou získání občanství má být složení testu z němčiny.

Plán ještě musí projít parlamentem. Podobně jako v Německu nové opatření počítá s mnohými úlevami a výjimkami, které se ale netýkají zejména turecké menšiny.

Jazykový test by migranti měli skládat ve své zemi v pobočce Goethe-Institutu, který rovněž nabízí německé jazykové kurzy a testy různých úrovní. Institut má svou pobočku v 91 zemích.

Kvalifikovaní odborníci jsou na tom lépe 

Tato podmínka se netýká všech migrantů. Neplatí například pro kvalifikovanou pracovní sílu, pro sezónní pracovníky nebo pro uchazeče o azyl. Výjimku mají také příbuzní občanů Evropské unie žijících v Rakousku.

Bude se týkat tedy rodinných příslušníků, kteří se chtějí přistěhovat za svým příbuzným, jenž v Rakousku již občanství získal. Autoři integračního plánu si od jazykových testů slibují zejména lepší uplatnění imigrantů na trhu práce. Součástí plánu je také zrušení omezení, podle kterého doposud imigranti nesměli první rok v Rakousku vůbec pracovat.

Nejedná se o žádnou integraci, volají kritici

Na ministryni vnitra, která vládě plán předložila, se snesla vlna kritiky. Neziskové organizace a některé politické strany si stěžují, že u pozitivních integračních opatření není naplánovaný žádný rozpočet ani časový závazek.

Nejdůkladněji jsou podle nich rozpracována pouze omezující opatření. Kritizují také, že ačkoli je pro imigranty předepsáno povinných 600 hodin jazykového kurzu, není v plánu uvedeno, kdo tyto hodiny zaplatí.

Jazykové opatření zavedlo v srpnu 2008 také Německo. Podobně jako v Rakousku se podmínka prokázání znalostí němčiny nevztahuje na všechny migranty. Výjimku získali příbuzní obyvatel Evropské unie či imigranti z USA, Kanady, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu či Izraele.

Jazykovému opatření se v Německu podle některých médií přezdívá "lex turca", neboli zákon speciálně vytvořený pro diskriminaci Turků.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy