Rádio lituje žertu s Kate, rodině sestřičky dá miliony

Zahraničí Zahraničí
11. 12. 2012 14:14
Stanice věnuje rodinně mrtvé sestřičky veškeré letošní zisky
Jacintha Saldanhaová.
Jacintha Saldanhaová. | Foto: Reuters

Sydney - Australské rádio 2Day FM se snaží alespoň částečně napravit svoji notně pošramocenou pověst.

Právě jeho moderátoři stojí za případem, pro nějž se ve Velké Británii vžil termín "Kate hoax"

Minulý týden fingovaným telefonátem zjišťovali zdravotní stav těhotné vévodkyně z Cambridge, která pobývala v nemocnici. Aby se k žádaným informacím dostali, představili se jako členové královské rodiny.

Šlo by zřejmě o povedený žert, kdyby ovšem na jeho konci nebyla mrtvá zdravotní sestra Jacintha Saldanhaová, která hovor přijala.

Jak přesně šestačtyřicetiletá matka dvou dětí zemřela, dosud není jasné. Spekuluje se o sebevraždě, nicméně přesnou příčinu smrti by měla určit pitva. Její výsledky by měly být známy ještě během úterý.

Moderátoři Mel Greigová a Michael Christian nicméně byli staženi z vysílání, od rádia se distancovala většina velkých inzerentů.

"Velmi nás mrzí to, co se stalo. Je to strašná tragédie a naše myšlenky jsou s (její) rodinou," citovala BBC Rhyse Hollerana ze společnosti Southern Cross Austereo, jíž 2Day FM patří.

Holleran oznámil, že rodině založí fond, do něhož vloží veškeré letošní příjmy rádia, tedy nejméně 500 tisíc australských dolarů (v přepočtu přes 10 milionů korun). "Doufáme, že přispěním do fondu na památku podpoříme v této těžké době rodinu Saldanhaové."

Případem se nyní zabývá nejen britský Scotland Yard, ale i policie z australského Nového Jižního Walesu. U protinožců se navíc řeší, zda stanice neporušila zákon, když si předem nevyžádala souhlas s účastníky telefonátu k jeho zveřejnění. Jak upozornila ČTK, za odvysílání soukromého rozhovoru bez vědomí účastníků hrozí viníkům až pět let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy