Radičová kvůli odposlechům odvolala ministra obrany

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
22. 11. 2011 17:20
Vojenská kontrarozvědka protiprávně odposlouchávala novináře

Bratislava - Odposlechy slovenských novinářů z deníku Pravda a sledování šéfa zpravodajské televize TA3 slovenskou vojenskou kontrarozvědkou stály křeslo ministra obrany Ľubomíra Galka.

Premiérka Iveta Radičová na nic nečekala a ministra jen několik desítek hodin po vypuknutí aféry odvolala. Řekla, že tak učinila na základě prostudování příslušných dokumentů.

Špionážní služba zřejmě novináře sledovala kvůli podezření na úniky informací z vlastních řad. Odposlouchávání vojenskou kontrarozvědkou, která nemá žádné vyšetřovací pravomoci, je ale podle Radičové neslučitelné s demokratickými principy a to, zda k tomu dal svolení soud, je v tuto chvíli vedlejší.

"Pokud došlo ke spáchání trestné činnosti, mají se tím zabývat orgány činné v trestním řízení a ne vojenské zpravodajství," uvedla slovenská ministerská předsedkyně na mimořádné tiskové konferenci.

Aféra s odposlechy propukla v neděli, kdy deníky Pravda a Nový čas napsaly, že Vojenské obranné zpravodajství (VOS), které spadá pod ministerstvo obrany, odposlouchávalo v uplynulých měsících novináře.

Odposlechy se měly týkat Patricie Poprocké, Vandy Vávrové a Petra Kováče z deníku Pravda, i šéfa zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka.

Vojenská kontrarozvědka vyhotovovala záznamy související s běžnou denní prací redakce a novinářů. V případě Vandy Vávrové šlo například o rozhovory s prokurátorem Petrem Šufliarským či s mluvčím policie Michalem Slivkem.

VOS ovšem zaznamenávalo i soukromé telefonáty s rodinnými příslušníky. Odposlouchávaní dokonce ve spisech dostali krycí jména.  

Případem už se na základě podnětu Radičové zabývají také Úřad boje s korupcí, Generální prokuratura, Národní bezpečnostní úřad i ministerstvo spravedlnosti. Jejich úkolem bude prošetřit případné pochybení soudců a porušení zákona o nakládání s utajovanými skutečnostmi.

Kým obsadí uvolněné ministerské křeslo, nechal slovenský prezident Ivan Gašparovič na premiérce.

 

Právě se děje

Další zprávy