Putin vsadil na fotbal. Ten ruský má i temnou stránku

Martin Novák Martin Novák
8. 6. 2012 8:00
Úspěšné pořadatelství Mistrovství světa 2018 je pro prezidenta jednou z priorit
Tyto záběry jsou z Krasnojarsku
Tyto záběry jsou z Krasnojarsku | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbalisté vyběhnou ke svému úvodnímu zápasu na fotbalovém Euru 2012 ve Vratislavi proti Rusku.

Proti zemi, kterou máme zafixovánu spíše jako hokejového soupeře.

Ovšem s příchodem Vladimira Putina k moci v roce 2000 se fotbal stal součástí image prvního muže země a to se nezměnilo ani poté, co se na přechodnou dobu stal premiérem.

Putin se rád ukazuje jako sportovec. Jezdí na koni, potápí se, nedávno dokonce hrál hokej. A dává okázale najevo svoji vášeň pro fotbal. Ruský tisk spekuloval o tom, že na zápas do Vratislavi možná přiletí.

Investoval mnoho úsilí, aby Rusko získalo pořadatelství Mistrovství světa v roce 2018.

To se podařilo, také díky intenzivnímu lobbingu ruské vlády a velmi dobrým vztahům, které Putin má s předsedou Světové fotbalové federace (FIFA) Seppem Blatterem.

Ten v lednu navštívil Petrohrad, kde s Putinem oslavil sté výročí založení Ruského fotbalového svazu. Nechali se vyfotografovat, jak s fanoušky sedí nad sklenicemi piva.

"Vůbec nepochybuji o tom, že s úkolem uspořádat světový šampionát se vypořádáme důstojně a zorganizujeme jedno z nejlepších mistrovství v dějinách," uvedl Putin.

Mistrovství světa pojal jako svůj projekt a jako záležitost důležitou pro prestiž Ruska ve světě.

Slzy v očích Vladimira Putina na Manéžním náměstí.
Slzy v očích Vladimira Putina na Manéžním náměstí. | Foto: Reuters

Dost možná, že se ho ještě dočká v roli prezidenta. Změněná ústava mu umožňuje kandidovat dvakrát za sebou na šestileté období, takže teoreticky může stát v čele Ruska až do roku 2024.

Ruský svaz letos dokonce pozměnil mnoho let starý systém, známý ještě ze sovětských dob, kdy se liga na rozdíl od ostatních evropských zemí hrála systémem jaro - podzim. Tedy začala na jaře a skončila na podzim.

Už to neplatí, Rusko se přizpůsobilo Evropě a přejde na systém podzim - jaro.

Velké peníze lákají do Ruska známé hvězdy, a to dokonce i do fotbalově kuriózních míst. Slavný Nizozemec Ruud Gullit několik měsíců trénoval čečenský klub Terek Groznyj, známý brazilský bek Roberto Carlos obléká dres dagestánského týmu Anži Machačkala.

Odvrácenou stranou ruského fotbalu je rasismus, přítomný v řadách skalních ultra mnoha klubů. Obzvláště pověstní jsou příznivci Zenitu Petrohrad.

Bývalý nizozemský trenér tohoto klubu Dick Advocaat si povzdechl, že nemůže angažovat hráče tmavé pleti, protože fanoušci by to nepřijali (Advocaat nyní trénuje ruskou reprezentaci a večer bude ve Vratislavi sedět na lavičce).

V roce 2010 Moskva zažila násilné rasově motivované protesty fanoušků Spartaku Moskva poté, co jednoho příznivce klubu zastřelil uzbecký přistěhovalec. Putin se tehdy sešel se zástupci fanoušků a navštívil hrob jejich zavražděného kolegy.

Vedení Ruského fotbalového svazu tvrdí, že vytvořilo speciální tým, který má z ruského fotbalu rasismus a xenofobii vymýtit. Po letošním incidentu, kdy diváci na hráče z Konga Christophera Sambu házeli banány.

 

Právě se děje

Další zprávy