Putin ukázal Polákům srdce. Na jak dlouho, ptá se Rusko

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
18. 4. 2010 17:05
Pád speciálu polského prezidenta ve Smolensku vyvolal v Rusku nebývalou vlnu solidarity
Tusk a Putin ve Smolensku.
Tusk a Putin ve Smolensku. | Foto: Reuters

Moskva - Pád speciálu polského prezidenta ve Smolensku vyvolal v Rusku nebývalou vlnu solidarity. Rusové, ať už politici nebo obyčejní občané, projevují nezvykle vysokou empatii k tragédii polského národa.

Ihned po katastrofě lidé začali přinášet před polské velvyslanectví v Moskvě svíčky a květiny, které během týdne zaplnily celý chodník. Informační agentura RIA Novosti spustila projekt Dopisy do Polska, jehož prostřednictvím mohou Rusové kondolovat svým západním sousedům.

V pondělních výtiscích ruských deníků se objevily palcové titulky reagující na tragedii. "Katastrofa u Smolensku je náš společný žal," napsala Rossijskaja gazeta, "Smutek bez hranic," hlásal list Izvěstija, "Pád letu 101 otřásl Ruskem, Polskem a světem," objevilo se na titulní straně Vremja Novostěj.

Nečekanou a zcela symbolickou událostí se stalo nedělní mimořádné uvedení filmů polského režiséra Andrzeje Wajdy Katyň a Popel a démant na obou nejsledovanějších televizních stanicích v zemi.

Tragédie mezinárodního rozměru

Jen zřídka se vztahy dvou států mění v jednom okamžiku z napjatých na upřímně přátelské.

Letecká katastrofa dokázala otočit rusko-polské vztahy, plné především historických rozporů, o 180 stupňů a mezi Moskvou a Varšavou došlo k náhlému oteplení, které málo kdo předpokládal.

Prezident Dmitrij Medveděv ještě v den neštěstí vystoupil se speciálním projevem k Polákům, v němž vyjádřil jménem celého národu upřímnou soustrast. Poprvé v historii novodobého Ruska byl hlavou státu vyhlášen státní smutek ve spojitosti s úmrtím zahraničních občanů, k čemuž nedošlo ani po teroristických útocích 11. září 2001.

Smrt polského prezident přitom Medveděv označil za tragedii přesahující národní rozměr.

„Když v katastrofě zahyne hlava státu, zahyne velká část státních představitelů, tak to je v určitém smyslu zkouška jak pro samotnou společnost, tak i pro systém mezinárodních vztahů. Přesně z tohoto důvodu celé mezinárodní společnostní, podobně jako ruská společnost, reagovalo na tuto tragedii jednotně," prohlásil ruský prezident v rozhovoru pro kanál Russia Today.

Modlíme se společně s vámi

Ruský premiér Vladimír Putin, jmenovaný předsedou vyšetřovací komise, přiletěl 10. dubna na místo havárie, kde se poté setkal s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem.

Jejich objetí a Putinova slova: „Modlíme se společně s vámi," se stala, po pokleknutí před náhrobkem obětí Katyňského masakru, dalším aktem smíření obou států.

Druhý den ruský předseda vlády společně s polským velvyslancem v Moskvě Jerzy Bahrem vyprovázel ostatky Lecha Kaczynského na poslední cestě do vlasti. Bez proslovů, pouze s kyticí růží.

Člověk se srdcem

Málokdo v Rusku přitom pochybuje o upřímnosti Putinova chování. „Podle mého názoru Vladimir Putin, s nímž se to bohužel nestává příliš často, se zachoval nejen jako politik, ale i jako člověk se srdcem," napsal publicista Petr Romanov.

Stejného názoru je také polský velvyslanec. „Ještě před týdnem jsem mohl říci: Stává se, že Moskva slzám nevěří. Dnes už vím, že to není pravda, protože jsem ty slzy viděl. A viděl jsem je u takových lidí, u kterých jsem, popravdě řečeno, nevěřil, že je uvidím. Pokud jsou slzy, tak to znamená, že za těmito slzami jsou pocity a myšlenky," tvrdí Jerzy Bahr.

„V budoucnosti si všichni budeme pamatovat to pochopení, podporu, které v naší těžké minutě Rusové projevili. Dokonce, až se vytratí nynější emocionální pozadí, Poláci nezapomenou a ovlivní to naše budoucí vztahy. To je jediný pozitivní okamžik této hrozné tragédie," prohlásil bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski.

Pomíjivý efekt

Přesto některá ruská média varovala před pomíjivostí efektu smolenské tragedie. Rozpory mezi Varšavou a Moskvou katastrofa nevyřešila, pouze je překryla černým suknem. Blížící se předčasné prezidentské volby jej znovu mohou stáhnout.

„Smutek může lidi sbližovat, ale může je také navždy oddálit. Protiruské nálady v Polsku dnes mohou získat nový impulz, zejména během předvolební kampaně. Jejich růst přitom pro ruskou vládu může být novým pokušením znovu se urazit," upozorňuje v redakčním sloupku deník Vedomosti.

 

Právě se děje

Další zprávy