Pusťte si na videu nejkrásnější novoroční ohňostroje

Reuters Simona Holecová, Reuters
3. 1. 2011 10:30
Praha se světelené show nedočkala. V Paříži, Sydney či v Riu však bylo na co se dívat

Praha/Paříž/New York - Zatímco v Česku se šetří a hlavní město se po mnoha letech muselo obejít bez tradičního novoročního ohňostroje, svět obletěly záběry z velkolepých pyrotechnických show, jimiž se ve světových metropolích vítal rok 2011.

Redakce Aktuálně.cz pro vás připravila průřez oslavami z celé planety.

Rio de Janeiro

Desítky tisíc Brazilců a turistů se shromáždily na slavné pláži Copacabana, aby mohly sledovat představení plné světel a hudby. Pořadatelé pro diváky připravily na 25 tisíc tun pyrotechniky, ohňostroj noční oblohu ozařoval dvacet minut. Jen pár hodin před půlnocí také Brazilci světu ukázali logo budoucí olympiády.

Times Sqaure, New York

Slavnou "kouli času" letos na její dráhu vypustili starosta města Michael Bloomberg a držitel nejvyššího amerického vojenského vyznamenání, Medaile cti za statečnost, seržant Salvatore Giunta. Koule váží téměř 12 tisíc liber, pokrývá ji na 2 600 křišťálových trojúhelníků a osvětluje na 32 tisíc světel. Oslavy zakončila slavná píseň Franka Sinatry "New York, New York."

Londýn, Paříž, Berlín, Tallinn

Ve Francii se oslavující shlukli u Eiffelovy věže, která jiskřila tisícovkou světel. Brandenburskou bránu v Berlíně ozářil obří ohňostroj, v Londýně tradičně odpočítal konec starého roku BigBen a pak Temži ozářily petardy. Hned dvakrát se slavilo v Estonsku: Příchod nového roku a přechod na euro.

HongKong, Tchaj-Pej, Peking, Tokio

Tisíce lidí se shromáždily v HongKongu, aby mohli sledovat světelné efekty vytvořené nad přístavem Victoria Harbour. Na Tchaj-wanu se poslední okamžiky starého roku odpočítávaly z druhé nejvyšší budovy světa - mrakodrapu Tchaj-pej 101. V Tokio stál v centru oslav starý zvon v buddhistickém chrámpu Zojoji.

Nový Zéland a Austrálie

Novozélanďané mohli obdivovat obří ohňostroj v přístavu v Aucklandu. Rakety se odpalovaly přímo z věže Skytower, která je nejvyšší budovou jižní polokoule. V Sydney vítal nový rok dvanáctiminutový ohňostroj u legendárního mostu Harbor bridge.

 

Právě se děje

Další zprávy