Puč v Libyi řídí Cameron a Sarkozy, četla Clintonová v mailu

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 5. 2015 17:35
Vyplývá to ze zveřejněné komunikace bývalé šéfky americké diplomacie se svým důvěrníkem. Pravděpodobná kandidátka na prezidentku tvrdí, že zprávy ignorovala.
David Cameron a Nicolas Sarkozy. Spikli se?
David Cameron a Nicolas Sarkozy. Spikli se? | Foto: Reuters

Washington - Britská tajná služba MI6 - s posvěcením premiéra Davida Camerona - zosnovala komplot, jehož cílem bylo destabilizovat a územně rozdělit Libyi, a to ještě v dobách, kdy jí vládl Muammar Kaddáfí.

Vyplývá to z obsahu elektronické komunikace bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s dlouholetým rodinným přítelem a důvěrníkem Sidneym Blumenthalem.

Pravděpodobná kandidátka demokratů na prezidentku v době, kdy šéfovala americké diplomacii, používala v rozporu s předpisy k pracovním účelům soukromý e-mailový účet a deník The New York Times teď publikoval část jeho obsahu, byť oficiálně chce americké ministerstvo zahraničí na 55 000 e-mailů zveřejnit až příští rok v lednu.

Britská hra...

Sidney Blumenthal, jenž v americké státní správě nezastával ani nezastává žádnou oficiální funkci, ještě za vlády Muammara Kaddáfího s odkazem "na své zdroje" na Blízkém východě a v Evropě Clintonovou varoval, že Británie v Libyi "hraje hru".

A z reakce tehdejší ministryně zahraničí se zdá, že Blumenthalovo varování nebrala na lehkou váhu. E-maily přeposílala svým poradcům a vysoce postaveným pracovníkům úřadu s žádostí, aby se na ně podívali.

První zprávu s předmětem "Spojené království v Libyi hraje svou hru" poslal Blumenthal 8. dubna 2011, tedy v době, kdy už se zvedal ozbrojený odpor vůči Kaddáfího režimu.

Píše se v ní, že agenti MI6 tajně udržují styky s Kaddáfího režimem pro případ, že by se puč nepovedl a nastala patová situace.

Konkrétně prý měli Britové jednat se Kaddáfího synem Saífem o tom, jak budou vypadat případné bilaterální vztahy Libye a Spojeného království v případě, že se mu podaří převzít moc po otci a implementovat plánované reformy.

Sidney Blumenthal dále Clintonové referoval o podezření rebelů, že má Spojené království zájem na tom, aby převrat v patové situaci skutečně skončil a Kaddáfího klan zůstal u moci.

Osm minut poté, co si Clintonová e-mail přečetla, ho přeposlala jednomu ze svých hlavních poradců Jacku Sulivanovi a připojila dotaz "Co si o tom myslíš?". Ten ale odvětil, že se nejspíš jedná o lacinou konspirační teorii.

... a Sarkozyho pomsta

O necelý rok později, tedy 8. března 2012, Blumenthal šéfce americké diplomacie napsal znovu. V předmětu jeho zprávy tehdy stálo "Francie a Británie stojí za rozpadem Libye".

V té době už byl Muammar Kaddáfí po smrti a vedoucí orgán povstalců - nazývaný Dočasná národní přechodná rada - se snažil převzít a utužit kontrolu nad celou zemí.

Důvěrník Clintonovou varoval, že MI6 a její francouzská obdoba DGSE podporují rebely na východě země v tom, aby se centrálnímu orgánu nepodřizovali a žádali větší autonomii.

Paříž, přesněji tehdejší prezident Nicolas Sakorzy a jeho lidé, se tím Libyi údajně mstili za to, že Tripolis francouzské firmy dostatečně "neodměnil" za podíl země galského kohouta na svržení Kaddáfího.

"Francouzská a britská zpravodajská služba věří, že částečně autonomní režim se sídlem v Benghází dokáže poskytnout obchodní příležitosti," psal Blumenthal.

Clintonová na přímý dotaz novinářů odpověděla, že je Sidney Blumenthal její dlouholetý přítel, ale že pokud jde o jeho e-maily, šlo o nevyžádanou poštu, kterou pouze předávala k posouzení dál.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy