Prvního afroamerického prezidenta USA vyzve mormon

Simona Holecová
30. 5. 2012 7:25
Mitt Romney to dokázal, v noci posbíral chybějící delegátské hlasy
Mitt Romney se se svými fanoušky na Facebooku podělil i o snímky z rodinného alba.
Mitt Romney se se svými fanoušky na Facebooku podělil i o snímky z rodinného alba. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Noc na středu přepsala v USA znovu sociologické poučky, které říkají, kdo se může a nemůže stát prezidentem USA.

Zatímco ještě na začátku milénia platilo, že americký volič je ochoten vybírat jen mezi bílými křesťany bez viditelné nadváhy, dokázal se před pěti lety prosadit Afroameričan, kandidát demokratů Barack Obama. A nyní svou nominaci pro boj o Bílý dům získal republikán Mitt Romney. Pětašedesátiletý bývalý guvernér (a mimochodem rovněž multimilionář) se v listopadu stane vůbec prvním mormonem, který se dostal až do závěrečného střetu o Bílý dům.

Romney svou kandidaturu oznámil loni v červnu. Během primárek získával převahu jen zvolna; ještě v únoru se řešilo, že žádný z republikánského kvarteta (Romney - Santorum - Paul - Gingrich) není tak silný, aby mohl Obamu porazit. Server Politico dokonce napsal, že nominace kteréhokoli z nich naopak zvyšuje šance prezidenta na znovuzvolení.

Romney však začal těžit z amerického hospodářského propadu, do své rétoriky přidal sliby o ekonomické obnově a v posledních týdnech už bylo jasné, že to bude on, kdo dokáže na srpnový nominační sjezd strany přivézt potřebných 1144 delegátských hlasů.

Před úterním hlasováním v Texasu, kde se rozhodovalo o 155 delegátech, měl nasbíráno 1084 hlasů. Vzhledem k tomu, že všichni vážní Romneyho konkurenti z voleb už odstoupili, bylo více než pravděpodobné, že na nominaci dosáhne.

Podle CNN se tak stalo. I když čísla ještě nejsou definitivní, Romneymu hlas odevzdalo 70 % delegátů, což je skoro o půlku víc, než potřeboval.

"Je mi ctí, že mou kandidaturu podpořili Američané z celé země. A cítím nesmírnou pokoru, že jsme získali dostatek delegátů, abych se mohl stát prezidentským kandidátem strany pro rok 2012," vzkázal Romney.

"Nemám žádné iluze o obtížích, které nás teď čekají. Ale my se nespokojíme s ničím menším, než je návrat USA na cestu k plné zaměstnanosti a prosperitě. Jsem přesvědčen, že 6. listopadu se jako země znovu sjednotíme a začneme tvrdě pracovat na obnově naší slávy."

Romneymu už skrze média poblahopřál šéf republikánského národního výboru Reince Priebus s tím, že Romney nabízí USA nový směr, který "tak zoufale potřebuje".

Zatím jen drobné skandály

Analytici očekávají, že teď, když jsou známi oba klíčoví protagonisté podzimních voleb, kampaň přiostří.

Mitt Romney v úterý fakticky zakončil úspěšné tažení za republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. Nyní ho čeká pětiměsíční sprint, během něhož musí přesvědčit voliče, aby mu dali hlas. Takto se radoval v Las Vegas.
Mitt Romney v úterý fakticky zakončil úspěšné tažení za republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. Nyní ho čeká pětiměsíční sprint, během něhož musí přesvědčit voliče, aby mu dali hlas. Takto se radoval v Las Vegas. | Foto: Reuters

Romneymu se doposud v podstatě vyhýbaly skandály. Americká média hodně rozmazávala Romneyho tvrdý postoj k homosexuálům. "Věřím, že manželství je vztah mezi mužem a ženou. A tenhle postoj zastávám už od dob, kdy jsem byl guvernérem," řekl novinářům v době, kdy Obama veřejně podpořil sňatky osob stejného pohlaví.

Načež z Romneyho štábu odstoupil jeho zahraničněpolitický poradce Richard Grenell. Homosexuál, který podle listu The Washington Post odešel právě kvůli tlaku konzervativců odmítajících gaye.

Ještě větší pozdvižení Romney vyvolal, když odmítal zveřejnit své majetkové přiznání.

Po tlaku stranických rivalů tak učinil, odhalil majetek v hodnotě čtvrt miliardy dolarů. Zároveň ovšem přiznal, že ze svých obřích příjmů platí daň "kolem 15 procent".

Na naprostou většinu Američanů se přitom vztahuje progresivní systém daně ze mzdy. Patnáct procent odvádějí lidé s podprůměrnou až průměrnou mzdou od 8,5 do 35 tisíc dolarů ročně. Ti nejlépe vydělávající odepisují 35 %.

Za uplynulé dva roky manželé Mitt a Ann Romneyovi vydělali 42,6 milionu dolarů a státu dali „jen" 6,2 milionu. Nedopustili se ovšem ničeho nelegálního. Jen plně využili výhod federálního daňového systému, který zatěžuje dividendy a příjmy z investic pouze 15procentní daní.

Pobouření dokázal Romney celkem trefně rozptýlit: Veřejně se zeptal voličů, jaký by to byl republikánský kandidát, kdyby odváděl státu k přerozdělení více, než musí. A samozřejmě zmínil, že sám věnuje na dobročinné účely víc, než poslal finančnímu úřadu.

Oponenti by ale mohli namítnout, že více než polovinu darované částky (4,1 milionu USD) poukázal "své" mormonské církvi, čímž ke všeobecnému blahu příliš nepřispěl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy