reklama
 
 

První čísla: Vyhrál Bersani, Berlusconi náskok nestáhl

25. 2. 2013 16:19
Italové od neděle rozhodovali o 630 poslancích a 315 senátorech

Řím - Značná část politiků napříč Evropskou unií si zřejmě oddechne.

První odhady výsledků právě skončených italských parlamentních voleb totiž naznačují, že návrat kontroverzního šestasedmdesátiletého expremiéra Silvia Berlusconiho se nekoná.

Hlasování podle televize Sky Italia vyhrál ve sněmovně i v Senátu o patnáct let mladší šéf koalice levého středu Pier Luigi Bersani.

"Éra berlusconismu je u konce," řekl pravděpodobný příští premiér svým příznivcům. Blok předsedy levicové Demokratické strany (PD) získal 34,5 procenta hlasů, zatímco Berlusconimu připadlo 29 % hlasů.

Protievropskému Hnutí pěti hvězdiček bývalého oblíbeného komika Beppeho Grilla dalo hlas 19 % voličů. Centristé současného premiéra Maria Montiho mají jen 9,5 %.

Konec berlusconismu

Italové rozhodovali o 630 poslancích a 315 senátorech od neděle.

První den hlasování ale poznamenala poměrně nízká volební účast, když odhady hovořily o tom, že k urnám přišlo 55,17 procenta z 47 milionů oprávněných voličů, což bylo o sedm procentních bodů méně v roce 2008.

Bývalý komunista a v letech 2006 až 2008 ministr průmyslu nakonec podle všeho uspěl se slibem, že bude pokračovat s reformami, které nastartovala Montiho technokratická vláda.

Jeho Demokratická strana (PD) je společně se spojenci na dobré cestě, jak zajistit krizí zmítané zemi politickou stabilitu. Odhady totiž koalici přisuzují většinu ve sněmovně i v Senátu. Obě komory parlamentu se sice řídí jinými volebními pravidly, ale mají v Itálii stejnou politickou váhu.

Na tuto skutečnost ostatně zareagovaly pozitivně i finanční trhy. Podle agentury Reuters poskočila milánská burza FTSE MIB nahoru o 2,7 procenta, mírně naopak klesly úrokové sazby. "Trh nechce, aby se Berlusconi vrátil zpátky do řídícího křesla," vysvětlil jeden z obchodníků.

autoři: Zahraničí, Michal Žák | 25. 2. 2013 16:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama