První cenu Václava Havla dostal běloruský vězeň

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 9. 2013 13:35
Ales Bjaljacki porazil konkurenty z Gruzie a Číny
Ales Bjaljacki.
Ales Bjaljacki. | Foto: Reuters, Wikimedia Commons

Štrasburk - Rada Evropy udělila historicky první mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva.

Jejím nositelem se stal běloruský aktivista Ales Bjaljacki, kterého v rodné zemi za jeho aktivity v oblasti lidských práv zavřeli.

Disidentem se stal už v 80. letech, kdy se podílel na protisovětských demonstracích, spoluorganizoval mimo jiné na vzpomínkové akci za oběti čistek sovětské tajné služby NKVD na konci třicátých let minulého století.

Laureát první ceny Václava Havla rovněž spoluzakládal Běloruskou lidovou frontu a Viasnu, což je organizace pomáhající politickým vězňům a jejich rodinám.

Ve vězení je Bjaljacki od srpna 2011, kdy jej zatkli pro údajné daňové úniky. Lidskoprávní organizace, včetně Amnesty International, nicméně tvrdí, že jde o mstu Lukašenkova režimu.

K propuštění známého obhájce lidských práv a svobod prostřednictvím ministerstva zahraničí oficiálně vyzvala i Česká republika.

Vůdce organizace Vjasna nebyl vyznamenán poprvé. V roce 2005 získal cenu Homo Homini české nestátní neziskové organizace Člověk v tísni a v roce 2006 převzal ocenění Pera Angera.

Kromě něj byly ve finální nominaci Asociace mladých gruzínských právníků a čínská Síť na obranu práv.

Přijela i Dagmar Havlová

Vyznamenání se do loňska nazývalo Cenou lidských práv Parlamentního shromáždění, Rada Evropy se jej ale rozhodla přejmenovat k uctění památky prvního prezidenta českého státu.

Cenu mohou dostat jak jednotlivci, tak nevládní organizace či jiné instituce usilující o dodržování lidských práv.

Slavnostního ceremoniálu v rámci podzimní schůze parlamentního shromáždění Rady Evropy se účastní i manželka zesnulého českého disidenta a státníka Dagmar Havlová.

První prezident České republiky Václav Havel.
První prezident České republiky Václav Havel. | Foto: Aktuálně.cz

"Když dochází k ohrožení lidských práv, je potřeba něco udělat a (nominovaní) udělali přesně to, co bylo třeba. Někdy je ale třeba také vyzdvihnout činy těch, kteří za lidská práva bojují, protože to je něco, co se děje méně, než by bylo třeba. To je smyslem této ceny," prohlásil ještě před udělením Ceny Václava Havla prezident Parlamentního shromáždění Rady Evropy Jean-Claude Mignon.

Ocenění má ambici být v evropském měřítku srovnatelné se Sacharovovou cenou, která se uděluje již více než 20 let, konstatuje ČTK.

Její laureát získá kromě trofeje a diplomu také 60 000 eur (přibližně 1,5 milionu korun). 

Členové Parlamentního shromáždění vybírali z 27 kandidátů šestici, poté trojici finalistů a z ní vzešel celkový vítěz.

Knihovna Václava Havla na počest vítěze uspořádá v Praze konferenci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy