Průkopník William. Prince čeká otcovská dovolená

ČTK ČTK
19. 7. 2013 14:10
Odborníci se shodují, že princova příkladu by mohla následovat řada britských mužů
Po polu čeká prince Williama rodičovská dovolená.
Po polu čeká prince Williama rodičovská dovolená. | Foto: Reuters

Londýn - Britského prince Williama čeká po narození jeho prvního potomka dvoutýdenní otcovská dovolená.

I když je z královské rodiny, v tomto případě je na tom stejně jako všichni ostatní britští otcové, napsala agentura AP.

Zákon, který placenou otcovskou dovolenou umožňuje, vstoupil ve Velké Británii v platnost v roce 2003.

Zvyklosti se mění

Stejně jako se vyvíjí společnost, vyvíjí se i královská rodina, i pokud jde o modernější přístup k porodům a rodičovství.

Princ Charles byl u porodu obou svých synů, kteří se narodili v nemocnici, nikoli v paláci. Byly tak porušeny dosavadní královské tradice.

William na tom bude podobně, navíc ale půjde o vůbec prvního příslušníka užší královské rodiny, který bude mít možnost využít právě otcovské dovolené.

Dobrý přiklad pro ostatní

Podle některých aktivistů by mohl být William dobrým příkladem pro ostatní, jestliže si otcovskou dovolenou vybere. Britští muži si ještě totiž příliš nenavykli využívat tento institut.

Vyskytují se ale i kritici "otcovské" - podle nich jsou dva týdny příliš málo a navíc si muži v současné sociálněekonomické situaci prostě nemohou dovolit starat se o své novorozené děti.

Podle údajů britské vlády si nějakou otcovskou dovolenou v současné době berou dvě třetiny otců, jen polovina ale čerpá celé dva týdny.

"Zaměstnavatelé, ale i samotní muži uvažují takto: my jsme ti jediní, kdo vydělává peníze. A z této role nevypadnou ani ve chvíli, kdy přijdou děti," říká Jeremy Davies z britské organizace, která se zabývá výzkumem v oblasti otcovství. "Oprostit se od toho bývá velmi těžké," dodává.

Stále je co dohánět

Ze zákona má novopečený otec nárok na dva týdny dovolené s paušálně stanoveným platem 137 liber týdně (4125 korun).

William ale slouží jako pilot záchranné služby na základně královského letectva RAF a armáda platí mnohem více. Vévoda z Cambridge tedy bude dostávat 14 dní celý svůj plat.

Podle aktivistky Elizabeth Gardinerové je potřeba britský přístup k otcovské změnit. "Jestliže chcete, aby na ni otcové opravdu chodili, musíte ji náležitě zaplatit," míní.

Takto to podle ní funguje například ve Švédsku, kde si novopečení rodiče mohou vybrat 16 měsíců placené rodičovské dovolené s tím, že se mohou střídat v tom, kdo je s dítětem doma.

 

Právě se děje

Další zprávy