Protiústavním stranám odebereme finanční příspěvky, navrhuje německá vláda

ČTK ČTK
24. 1. 2017 18:53
Německá vláda chce prosadit zákon, který by jí umožnil odebrat finanční příspěvky stranám, které jsou v rozporu s ústavou. Nápad vnukl vládě nedávný soud s krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu. Soud ji odmítl zakázat pro její nevýznamnost, přestože připustil, že sleduje protiústavní cíle. Předseda soudu však podotkl, že stát má k dispozici i jiné nástroje, například odejmutí státních příspěvků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Německá vláda chce ještě do zářijových parlamentních voleb prosadit zákon, který by umožnil odebrat státní finanční příspěvky stranám, které jsou protiústavní. Záměr zveřejnila krátce poté, co ústavní soud odmítl zakázat krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu (NPD), i když uznal, že jsou její cíle v rozporu s ústavou, informovala agentura DPA.

Německý ústavní soud před týdnem rozhodoval o zákazu NPD již podruhé. V roce 2003 žádost vlády ztroskotala kvůli tomu, že vyšlo najevo, že úřady měly v krajně pravicové straně informátory, a to i v jejím nejužším vedení. Tentokrát soud odmítl stranu zakázat především kvůli její nevýznamnosti, do které v posledních letech upadla. Zároveň ale konstatoval, že NPD sleduje protiústavní cíle.

Předseda soudu Andreas Vosskuhle při oznámení rozhodnutí upozornil, že stát má k dispozici i jiné nástroje, jak proti protiústavním stranám postupovat, například právě odejmutím státních příspěvků.

Podle Volkera Kaudera, předsedy parlamentní frakce vládních stran Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie (CDU/CSU), už ministerstva vnitra a spravedlnosti zahájily přípravu zákona, který by umožnil protiústavní straně státní příspěvky odejmout.

Německé strany dostávají finanční podporu státu, pokud ve volbách do Spolkového sněmu a do Evropského parlamentu získají přinejmenším 0,5 procenta hlasů a ve volbách do sněmů šestnácti spolkových zemí nejméně jedno procento hlasů. Za každý hlas do čtyř milionů obdržených hlasů dostane strana od státu jedno euro, za každý další hlas nad čtyři miliony obdrží 83 centů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy