Strana se může stát prověřovaným případem ve chvíli, kdy u ní úřady rozpoznají první známky extremistického jednání. Na základě zkoumání, které by mohlo trvat až dva roky, se pak kontrarozvědka rozhodne, zda bude protiimigrační AfD zařazena do vyšší kategorie, v rámci níž už například může verbovat ve sledované organizaci informátory. Ve fázi prověřování toto možné není.
"Žaloba není namířena proti tomu, že tajná služba AfD prověřuje, nýbrž proti tomu, že tuto informaci zveřejnila," sdělil agentuře DPA stranický mluvčí. "Veřejné označení za 'prověřovaný případ' má stigmatizující charakter." Za každé další zopakování této formulace bude proto AfD požadovat zaplacení správní pokuty 10 000 eur (asi 258 000 Kč).
Kontrarozvědka už v několika spolkových zemích sleduje mládežnické organizace AfD a také její konkrétní politiky kvůli aktivitám, které by mohly směřovat proti svobodnému demokratickému řádu země.
Ředitel BfV Thomas Haldenwang informaci o zkoumání AfD jako celku oznámil na tiskové konferenci 15. ledna. Protestní a protiimigrační strana následně uvedla, že se bude bránit právní cestou.