Proti rasismu demonstrují lidé také v Barceloně či Madridu. Sešly se jich tisíce

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2020 15:58
Na tři tisíce lidí se v neděli sešlo v centru Barcelony na demonstraci proti rasismu a aby uctili památku černocha George Floyda, který zemřel minulý týden v americkém Minneapolisu, když ho zatýkal bělošský policista. Podle španělských médií přišlo několik set lidí také před americkou ambasádu v Madridu, kde rovněž protestovali proti rasismu.
Demonstrace proti rasismu v Barceloně.
Demonstrace proti rasismu v Barceloně. | Foto: Reuters

Španělé demonstrovali i v některých dalších městech. Připojili se tím k zemím světa, kde lidé o víkendu podpořili manifestace proti rasismu, které se už druhý týden konají ve Spojených státech.

S transparenty "Rasismus zabíjí" či "Na životech černochů záleží" v angličtině a španělštině v neděli lidé i v dešti demonstrovali také v Barceloně. Kvůli pandemii covidu-19 měli roušky, protože ve Španělsku stejně jako v některých jiných zemích platí povinnost chránit si nos a ústa, když nelze dodržet bezpečnou vzdálenost.

Lidé v Barceloně, mnozí v černém, také například křičeli "Konec policejnímu násilí".

Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž opakovaně stěžoval, že nemůže dýchat. Policista nyní čelí obvinění z vraždy.

Také v Madridu přinesli lidé před americkou ambasádu transparenty s nápisy proti rasismu. "Zastavte zabíjení černochů" či "Bez spravedlnosti není mír", stálo na nich. Demonstrace se dnes konaly i v Seville, Oviedu či Valencii.

Několik tisíc lidí demonstrovalo v neděli proti rasismu také v Římě. Do centra města v neděli podle agentury ANSA přišli manifestovat zejména mladí lidé a také celé rodiny. Krátce po poledni všichni na manifestaci v italské metropoli poklekli na jedno koleno a zvedli ruku se zaťatou pěstí. "Je smutné, že ve 21. století se s barevnými lidmi zachází, jako by měli lepru," citovala agentura AP šestadvacetiletého Ghaňana, který studuje v Římě.

Demonstrace na podporu hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), které vzniklo už před několika lety a které upozorňuje na případy policejního násilí, se konala též před americkým konzulátem v Hongkongu. Další manifestace jsou v plánu v Londýně, Bruselu či Budapešti.

Video: Češka v rozbouřeném Minneapolisu: V lidech je hodně zlosti, rasismus je vidět denně

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy