Protesty v červeném dýmu. Proti "kapitulaci" demonstrovalo na Ukrajině 10 tisíc lidí

ČTK Reuters ČTK, Reuters
6. 10. 2019 16:24
Tisíce lidí dnes v centru Kyjeva protestovaly proti udělení autonomie územím, které ovládají povstalci v Donbasu. Samosprávu východoukrajinským celkům přislíbil nový prezident Volodymyr Zelenskyj v rámci snah o urovnání konfliktu. Zelenského příslib chápou jeho odpůrci jako přílišný ústupek Rusku.

"Ne kapitulaci! Ne amnestii," skandoval dav, ve kterém byly i transparenty "Válka pokračuje". Zněla také hesla namířená proti Zelenskému.

Policie odhadla, že demonstrace "Zastavíme kapitulaci" se na náměstí Nezávislosti, takzvaném Majdanu, zúčastnilo na 10 tisíc lidí. Na pořádek dohlížely asi tři stovky policistů, incidenty nezaznamenaly.

"Všichni chceme mír, ale mír a kapitulace jsou dvě rozdílné věci. Za to lidi neumírali," řekl agentuře AFP demonstrant Mykola, který po dva roky bojoval proti separatistům v ruskojazyčném Donbasu.

"Vyhrazujeme si právo pokračovat v boji. Pokud zítra zazní rozkaz se stáhnout (pro ukrajinskou armádu), budeme moci zaujmout její pozice," varoval jeden z velitelů dobrovolnického praporu Ajdar, kontroverzní jednotky, kterou mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obviňuje ze spáchání válečných zločinů.

Mírový proces na východě Ukrajiny, kde od jara 2014 válčí vojska prozápadní vlády v Kyjevě a proruští separatisté, na roky uvízl v mrtvém bodu, ale v poslední době lze zaznamenal náznaky pokroku.

Dubnové zvolení herce a politického nováčka Zelenského do čela státu umožnilo obnovit dialog s Ruskem, což minulý měsíc vyústilo v důležitou výměnu vězňů mezi oběma státy.

Další krůček kupředu tento týden představoval ukrajinský podpis pod dokumentem slibujícím budoucí autonomii povstaleckým územím. Pro nacionalisty je to ale výbušné téma, ti tento ústupek pokládají za nepřijatelný.

Zelenskyj obhajoval úmluvu jako nezbytný krok k uspořádání summitu s vůdci Ruska, Francie a Německa, který by mohl přiblížit mír na východě země.

Konflikt v Donbasu, který si vyžádal na 13 tisíc mrtvých, se zdá od podpisu mírových dohod v Minsku v roce 2015 do značné míry zmražený, přestože stále vypukají sporadické přestřelky.

Politická část mírových dohod, včetně udělení zvláštního statusu povstaleckým územím, se nikdy neposunula k realizaci, podotkla agentura AFP.

Podívejte se také na video: nemluvte o usmíření s Ruskem, naše děti denně umírají, zni z Ukrajiny.

Válka na východě Ukrajiny téměř zmizela z médií, ale na frontových liniích se pořád střílí. Ukrajinci se ani po čtyřech letech války nevzdávají. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 14 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy