Prodi: Itálie byla odsouzena k otroctví

Red Zah, ČTK
8. 6. 2006 13:23
Řím - Nový italský premiér Romano Prodi se ostře pustil do svého předchůdce Silvia Berlusconiho.

Období jeho vlády označil za postdemokratické a bývalého šéfa vlády za muže, který mohl jednat dle své libosti.

Itálie byla podle něho v minulosti odsouzena k otroctví. Prodi to uvedl v rozhovoru pro poslední číslo německého týdeníku Die Zeit.

  • Berlusconi prohrál, stvrdil soud - ČTĚTE ZDE

"Berlusconismus systematicky měnil Italy, mentalitu lidí a jejich hodnoty," uvedl Prodi v interview, které rovněž zveřejnil italský deník La Repubblica.

Propagandu šířil médii

"Jeho propaganda byla taková, že na okrádání státu není nic špatného, stát je antagonista, nepřítel. Svou propagandu šířil prostřednictvím svých médií," prohlásil bývalý předseda Evropské komise, jehož koalice levého středu zvítězila v dubnových parlamentních volbách.

Foto: Reuters

"Země byla v minulosti odsouzena k otroctví. Předchozí premiér mohl jednat podle své libosti," dodal.

Vysvětlil, že Berlusconi pomocí médií přesvědčoval lidi nejen tím, že mluvil o politice, ale především tím, že o ní nemluvil.

"V těchto volbách pro mne hlasovalo 70 procent osob s vysokoškolským vzděláním. U žen ve věku od 35 do 55 let jsem získal o jedenáct procent hlasů více v té skupině, kterou tvoří pracující ženy, než ve skupině žen v domácnosti," uvedl šestašedesátiletý Prodi.

Italské televize jsou pravicové

"Čím méně hodin lidé tráví před televizí, tím více hlasují pro levý střed. To je matematický zákon postdemokracie," řekl.

  • Berlusconi odchází. Na nerušený odpočinek - NAJDETE ZDE

Skupina Mediaset, která patří holdingu Fininvest rodiny Berlusconiových, má tři televizní programy

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy