Šarona postihl 4. ledna záchvat mrtvice. Kvůli následnému krvácení do mozku byl třikrát operován a od té doby je v umělém spánku. Lékaři začali snižovat dávky sedativ před týdnem, avšak Šaron se dosud neprobudil.
Šaron prý reagoval na hlas vnuka
V okamžiku, kdy mu dnes příbuzní přehráli hlas jeho vnuka, měl Šaron dvakrát otevřít oči. Podle premiérova poradce, na kterého se odvolala agentura Reuters, Šaron otevřel oči na dvě až tři minuty. Když se k jeho lůžku dostali lékaři, oči už byly znovu zavřené. Podle prohlášení mluvčí nemocnice Hadassa šlo zřejmě jen o pohyb víček.
Britský odborník Anthony Rudd však nepovažuje otevření očí za zvrat. "Možná, že už není v tak hlubokém komatu, ale není to dramatický průlom," řekl.
Lékaři: umělý spánek má svá rizika ČTĚTE ZDE
List Haarec zase citoval nejmenovaného odborníka na problematiku pacientů na jednotce intenzivní péče. Podle něho by měl být Šaronův stav označen za vegetativní, jestliže se nepodaří premiéra do týdne probrat.
"Po tak silné mrtvici, jakou utrpěl premiér, a zejména po třech operacích, se probere jen málo lidí," řekl expert. Jestliže prý musí v podobných případech informovat příbuzné, říká jim, že pacient už plného vědomí nikdy nenabude. "Bude schopen dýchat bez přístrojů, ale zůstane těžce postižen," řekl zdroj listu.
Komise by měla prošetřit premiérovo léčení
Rovněž nejmenovaný pracovník izraelského ministerstva zdravotnictví Haarecu sdělil, že vláda by měla ustavit komisi, která vyšetří způsob, jakým je Šaron v Hadasse léčen. V Izraeli vzbudil způsob Šaronovy hospitalizace a předchozí léčby mnoho otázek.
PŘEČTĚTE SI: Lékaři se opět bojí o Šaronův život
Šaron utrpěl lehkou mrtvici 18. prosince. Po ní dostával léky proti srážlivosti krve, které podle nezávislých odborníků zkomplikovaly průběh druhého záchvatu. Šaron při něm těžce krvácel do mozku.