reklama
 
 

Tajně jsme zničili jaderný reaktor v Sýrii, přiznal po letech Izrael. Zveřejnil video z náletu

21. 3. 2018 12:07
Izrael přiznal, že v roce 2007 zničil jaderný reaktor v Sýrii | Video: Reuters |  01:26
Izraelské letouny v roce 2007 při náletu vybombardovaly jaderné zařízení na východu Sýrie.

Jeruzalém - Izraelská armáda oficiálně přiznala, že v roce 2007 zničila zařízení na východě Sýrie, které považovala za jaderný reaktor. Nálet podle ní zlikvidoval hrozbu pro Izrael i celý region. Izraelský ministr odpovědný za tajné služby Jisrael Kac na Twitteru podle agentury Reuters napsal, že akce je z dnešního hlediska vzkazem Íránu, že mu Izrael nedovolí získat jadernou zbraň.

"Operace a její úspěch jasně ukázaly, že Izrael nikdy nedovolí, aby se jaderné zbraně ocitly v rukou těch, kdo ohrožují jeho existenci - tehdy to byla Sýrie, dnes je to Írán," uvedl Kac. Ministr obrany Avigdor Lieberman pak v prohlášení podle agentury AFP zdůraznil, že od roku 2007 se síla izraelské armády, letectva i tajných služeb zvýšila "a každý na Blízkém východě by si toho měl být vědom".

Video: Izraelský pilot popisuje útok na syrský reaktor

Izraelský pilot popisuje útok na syrský reaktor.

Ačkoli se všeobecně věřilo, že za útokem na syrské zařízení v provincii Dajr az-Zaur z 6. září 2007 byl Izrael, oficiálně to židovský stát dosud nepřiznal. Proč se tak teď rozhodl učinit, není podle agentury AP jasné. Krok by ale mohl souviset s plánovaným vydáním pamětí expremiéra Ehuda Olmerta, ale chápán by mohl být také jako varování adresované Íránu.

"Poselstvím útoku na reaktor z roku 2007 je, že Izrael nebude tolerovat výstavbu, která by mohla představovat ohrožení jeho existence," uvedl dnes náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot.

V prohlášení armáda sdělila, že přísně tajnou operaci provedlo osm stíhaček F-15. Zničené zařízení v komplexu Kibár na východě Sýrie mělo být podle ní uvedeno do provozu na konci roku 2007.

Podle dřívějších informací se na budování jaderného reaktoru na východě Sýrie podíleli Severokorejci a finančně i Írán. Dohoda mezi Damaškem a Pchjongjangem byla údajně podepsána v roce 2002.

Video: Izraelský útok krok za krokem

Izraelský útok krok za krokem

Sýrie budování reaktoru nikdy oficiálně nepřiznala, podle prezidenta Bašára Asada útočili Izraelci na "nepoužívaný vojenský objekt". Existenci jaderného reaktoru potvrdily v dubnu 2008 USA s tím, že byl jen několik týdnů před dokončením. Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukio Amano pak 28. dubna 2011 prohlásil, že Izrael skutečně v roce 2007 bombardoval tajný syrský jaderný reaktor.

Likvidace syrského jaderného zařízení z roku 2007 se podobala izraelskému zničení iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v červnu 1981. Tehdy byl útok všeobecně odsouzen, a to i ze strany USA. V době první války v Perském zálivu, během které ostřeloval Irák raketami židovský stát i Saúdskou Arábii, nicméně děkovala Izraeli řada osobností za deset let staré zastavení iráckého jaderného programu.

Východosyrské zařízení, které před více než deseti lety Izrael zničil, leželo v oblasti, již v posledních letech ovládali radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Představte si situaci, jaká by dnes panovala, kdyby byl v Sýrii jaderný reaktor," uvedl v prohlášení izraelské armády velitel letectva Amikam Norkin. "Myslím, že rozhodnutí Izraele zničit reaktor je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které se tu přijalo za posledních 70 let," dodal.

autor: ČTK | 21. 3. 2018 12:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama