Tajně jsme zničili jaderný reaktor v Sýrii, přiznal po letech Izrael. Zveřejnil video z náletu

ČTK ČTK
21. 3. 2018 12:07
Izraelské letouny v roce 2007 při náletu vybombardovaly jaderné zařízení na východu Sýrie.
Izrael přiznal, že v roce 2007 zničil jaderný reaktor v Sýrii | Video: Reuters

Jeruzalém - Izraelská armáda oficiálně přiznala, že v roce 2007 zničila zařízení na východě Sýrie, které považovala za jaderný reaktor. Nálet podle ní zlikvidoval hrozbu pro Izrael i celý region. Izraelský ministr odpovědný za tajné služby Jisrael Kac na Twitteru podle agentury Reuters napsal, že akce je z dnešního hlediska vzkazem Íránu, že mu Izrael nedovolí získat jadernou zbraň.

"Operace a její úspěch jasně ukázaly, že Izrael nikdy nedovolí, aby se jaderné zbraně ocitly v rukou těch, kdo ohrožují jeho existenci - tehdy to byla Sýrie, dnes je to Írán," uvedl Kac. Ministr obrany Avigdor Lieberman pak v prohlášení podle agentury AFP zdůraznil, že od roku 2007 se síla izraelské armády, letectva i tajných služeb zvýšila "a každý na Blízkém východě by si toho měl být vědom".

Video: Izraelský pilot popisuje útok na syrský reaktor

Izraelský pilot popisuje útok na syrský reaktor. | Video:

Ačkoli se všeobecně věřilo, že za útokem na syrské zařízení v provincii Dajr az-Zaur z 6. září 2007 byl Izrael, oficiálně to židovský stát dosud nepřiznal. Proč se tak teď rozhodl učinit, není podle agentury AP jasné. Krok by ale mohl souviset s plánovaným vydáním pamětí expremiéra Ehuda Olmerta, ale chápán by mohl být také jako varování adresované Íránu.

"Poselstvím útoku na reaktor z roku 2007 je, že Izrael nebude tolerovat výstavbu, která by mohla představovat ohrožení jeho existence," uvedl dnes náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eisenkot.

V prohlášení armáda sdělila, že přísně tajnou operaci provedlo osm stíhaček F-15. Zničené zařízení v komplexu Kibár na východě Sýrie mělo být podle ní uvedeno do provozu na konci roku 2007.

Podle dřívějších informací se na budování jaderného reaktoru na východě Sýrie podíleli Severokorejci a finančně i Írán. Dohoda mezi Damaškem a Pchjongjangem byla údajně podepsána v roce 2002.

Video: Izraelský útok krok za krokem

Izraelský útok krok za krokem | Video:

Sýrie budování reaktoru nikdy oficiálně nepřiznala, podle prezidenta Bašára Asada útočili Izraelci na "nepoužívaný vojenský objekt". Existenci jaderného reaktoru potvrdily v dubnu 2008 USA s tím, že byl jen několik týdnů před dokončením. Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukio Amano pak 28. dubna 2011 prohlásil, že Izrael skutečně v roce 2007 bombardoval tajný syrský jaderný reaktor.

Likvidace syrského jaderného zařízení z roku 2007 se podobala izraelskému zničení iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v červnu 1981. Tehdy byl útok všeobecně odsouzen, a to i ze strany USA. V době první války v Perském zálivu, během které ostřeloval Irák raketami židovský stát i Saúdskou Arábii, nicméně děkovala Izraeli řada osobností za deset let staré zastavení iráckého jaderného programu.

Východosyrské zařízení, které před více než deseti lety Izrael zničil, leželo v oblasti, již v posledních letech ovládali radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Představte si situaci, jaká by dnes panovala, kdyby byl v Sýrii jaderný reaktor," uvedl v prohlášení izraelské armády velitel letectva Amikam Norkin. "Myslím, že rozhodnutí Izraele zničit reaktor je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které se tu přijalo za posledních 70 let," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy