Při demonstraci v Istanbulu bylo zraněno na 30 lidí

ČTK ČTK
1. 5. 2013 22:25
Úřady nepovolily tradiční prvomájové oslavy na centrálním náměstí
Kurdští demonstranti v jihotureckém Diyarbakiru, kde prokurdští politici přečetli výzvu vůdce PKK Abdulláha Ocalana k příměří.
Kurdští demonstranti v jihotureckém Diyarbakiru, kde prokurdští politici přečetli výzvu vůdce PKK Abdulláha Ocalana k příměří. | Foto: Reuters

Istanbul - Téměř 30 lidí, většinou policistů, bylo ve středu zraněno při prvomájových protestech v tureckém Istanbulu, jejichž účastníci se střetli s policisty.

V několika čtvrtích kolem centrálního náměstí Taksim se podle médií demonstranti pokoušeli prorazit zátarasy a házeli na strážce pořádku kamení. Policie proti nim nasadila vodní děla a slzný plyn a 72 lidí zadržela.

"Při incidentech bylo zraněno 22 policistů," řekl istanbulský guvernér Avni Mutlu. Jeden z policistů, kterého zasáhla ocelová kulka vystřelená z praku, musel být operován se zlomeninou lebky. Zraněni byli také tři civilisté. Nepokoje podle guvernéra vyvolávaly "okrajové skupiny".

Podle agentury AFP však bylo mezi manifestujícími zraněna asi desítka lidí. Mnozí z nich zápolili se srdeční slabostí poté, co policie nasadila slzný plyn.

Bezpečnostní síly kvůli násilným srážkám musely zvýšit ostrahu v okolí úřadu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana ve čtvrti Besiktas nedaleko Taksimu.

Po několika letech úřady letos nepovolily velké shromáždění, které k Prvnímu máji chtěly na Taksimu uspořádat odborové organizace a opoziční skupiny. Své rozhodnutí odůvodnily nutností zajistit bezpečnost, protože na náměstí je již několik měsíců velké staveniště. V největším tureckém městě dochází pravidelně prvního května ke střetům demonstrantů s policií.

Před třemi lety směly odbory na Taksimu uspořádat prvomájový průvod poprvé od roku 1977, kdy se tam na Prvního máje odehrály prudké srážky. O život tehdy přišlo 36 lidí; některé zabili neznámí střelci a další ušlapal v panice dav.

 

 

Právě se děje

Další zprávy