Přežila vlastní smrt. Rešmí měla štěstí hned dvakrát

Jana Černá
11. 5. 2013 7:00
Vojáci chtěli zlikvidovat část trosek v Dháce, žena si stihla včas přivolat pomoc
Zachráněná Rešmí.
Zachráněná Rešmí. | Foto: Reuters

Dháka - Do tragické statistiky nejhoršího průmyslového neštěstí v historii Bangladéše můžou záchranáři po pátku směle připsat jeden zázrak.

Tak se alespoň mluví o přežití mladé Rešmí, která v troskách osmipatrové budovy přečkala celých 17 dní. Když stavba padala, zůstala v prostoru vytvořeném zaklíněným nosníkem a jedním sloupem.

Z kolapsu budovy Rana Plaza v bangladéšské metropoli Dháce, kde úřady napočítaly již přes tisíc obětí, vyvázla žena téměř bez zranění. Podle vyjádření záchranářů byla po více než dvou týdnech života pod troskami dokonce schopná chůze.

Pomoc na poslední chvíli

Záchranáři vytahují Rešmí z trosek.
Záchranáři vytahují Rešmí z trosek. | Foto: Reuters

Štěstí a náhoda se navíc na Rešmí během tragédie usmály hned dvakrát.

Poprvé, když jí zajistily možnost přežít ve vzniklém otvoru mezi sutinami v druhém patře budovy, podruhé ji zachránily před následky plánované likvidace betonových trosek poblíž jejího úkrytu.

Podle BBC se vojáci zasahující na místě zrovna připravovali provést další demolici, když kolem 15:15 místního času zaslechli odpověď na jejich zvolání, zda je v troskách ještě někdo naživu. K překvapení všech se velmi slabým hlasem ozvalo volání o pomoc.

Ženu následně našli pomocí speciálního detekčního zařízení. Ven ji dostali zhruba za hodinu a čtvrt od navázání prvního kontaktu.

"Zeptal jsem se jí, jestli je v pořádku a jestli chce něco k jídlu. Poté, co jsme jí dali najíst, jsme vyhloubili díru a vytáhli jsme ji," uvedl jeden ze zasahujících záchranářů pro televizi Somoy TV.

Podívejte, jak probíhaly záchranné práce v Dháce:

Rešmí neutrpěla žádná viditelná poranění. Záchranáři jí dali napít, k jídlu dostala sušenky. Dozvěděli se, že během života pod troskami se stravovala převážně sušenými potravinami, které nalezla okolo, uvedla televize AlJazeera. Další podrobnosti jejího příběhu ale zatím nejsou známy.

"Mohla u sebe mít zásoby vody nebo možná pila vodu, kterou jsme do budovy nalili během prací v sutinách," řekl Ahmed Ali, velitel místních hasičů, pro agenturu AFP, v odpovědi na jednu z nejčastějších otázek.

Žena byla ihned poté převezena do místní nemocnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy