Přepis knihy rekordů: Nejstarší strom má Evropa, ne USA

Reuters,man
14. 4. 2008 17:18
Vědci objevili kořeny staré osm tisíc let
Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - Nejstarším stromům světa je dnes zhruba osm tisíc let.

K tomuto závěru došla skupina vědců, kteří zkoumali smrky v těžko přístupném skalnatém terénu na švédsko-norských hranicích.

"Analýzou ve speciálně vybavené laboratoři v Miami jsme přišli na to, že nejstarší kusy zapustily kořeny skutečně před nějakými osmi tisíci lety," řekl agentuře Reuters profesor z univerzity v Umea v severním Švédsku Leif Kullman.

Kalifornie přijde o rekord

Za nejstarší známé stromy byly dosud považovány borovice ve White Mountains v Kalifornii, staré přibližně 4 700 let. To je také zapsáno v Guinnessově knize rekordů.

"Stromy nalezené na švédsko-norském pomezí patřily k prvním, které začaly růst po skončení doby ledové," tvrdí švédský expert Lars Hedlund.

Podle něj je možné ze stromů určit, jakými změnami klimatu postupně oblast procházela.

Počasí ovlivňovalo růst

Tyto smrky byly podle vědců v minulosti spíše jen keři o výšce zhruba půl metru, ale teplejší počasí jim později umožnilo další růst do současné podoby.

Kullman řekl švédské televizi, že současné kmeny těchto smrků sice nejsou starší než několik stovek let, ale vyrůstají z kořenů, které už existují oněch zhruba osm tisíc let.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy