Pravicoví radikálové pochodovali i Bratislavou

Jakub Filo, Aktuálně.sk
17. 11. 2008 20:10
Policie protest ukončila kvůli závadným výrokům Čecha
Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Pochod pravicových radikálů zažila v den výročí 17. listopadu nejen Česká republika, ale i její východní soused. Ulicemi slovenské metropole prošlo několik set extremistů. Policie nakonec jejich setkání předčasně ukončila - kvůli nevhodným výrokům.

Hanlivé výroky na adresu homosexuálů a Romů měl podle serveru České noviny pronést český občan. Ten označil při svém projevu na bratislavském náměstí Svobody homosexuály a Romy za nenormální a vyzdvihoval "bílou rasu".

"Tyto výroky naplnily skutkovou podstatu trestného činu," řekl pro Aktuálně.sk policejní viceprezident Stanislav Jankovič. "Zástupce radnice poté vyzval organizátory, aby akci ukončili. Účastníci se pak skutečně rozešli."

Radikálové se v Bratislavě sešli po obědě a vydali se na hodinový pochod centrem města. Zakuklenci s černými a slovenskými vlajkami provolávali hesla jako "svobodu nacionalistům" či "svobodu Pospolitosti".

Slovenskou pospolitost o několik dní dříve rozpustilo ministerstvo vnitra; souběžně s tím vyhlásil premiér Robert Fico nekompromisní boj extremistům.

 

Právě se děje

Další zprávy