Vědci objevili na vrcholu mozambického vulkánu panenský prales. Neznali ho ani místní domorodci

Zahraničí Zahraničí
26. 6. 2018 15:21
Hora Lico je jedním z posledních člověkem dosud nedotčených míst na Zemi.
V Africe je možné stále ještě nalézt místa nedotčená člověkem.
V Africe je možné stále ještě nalézt místa nedotčená člověkem. | Foto: Michal Gálik

Londýn/Maputo - Strmé stěny vulkánu Lico na severu Mozambiku se zvedají nad okolní planinu do výše 700 metrů. Právě proto zůstávala hora, obklopená hustým pralesem, po dlouhé roky neprozkoumána.

Před šesti lety ale upoutala pozornost biologa Juliana Baylisse z Brookesovy univerzity v Oxfordu, který pomocí satelitního snímkování aplikace Google Earth hledal poslední člověkem nedotčené kouty přírody na zeměkouli. Britský vědec si rychle uvědomil, že v jícnu vulkánu se nachází panenský deštný prales.

Podobný, jako v roce 2005 nalezl i na mozambické hoře Mabu.

Mnohem obtížnější bylo ale proniknout do pralesa na nepřístupném Licu. Bayliss dával několik let dohromady tým biologů specializujících se na vzácné endemické druhy. Projekt podpořily univerzity, přírodovědecká muzea a výzkumné instituty z třinácti zemí světa.

Bayliss se ale hlavně obrátil na dva britské lezce proslulé extrémními výstupy. Bez nich by výprava nebyla vůbec myslitelná.

Mike Robertson z jihoanglického hrabství Dorset si v roce 2007 dobyl věhlas zlezením Eiffelovky na protest proti politice francouzského ropného koncernu Total. Jules Lines ze Severního Irska zase s oblibou bez jakéhokoli jištění šplhá po útesech nad mořem.

Oběma lezcům se na vulkánu Lico podařilo najít nejschůdnější místo, 125 metrů vysoký skalní sráz, který zajistili fixními lany, s jejichž pomocí pak nahoru dopravili mezinárodní tým vědců i materiál potřebný k výzkumu.

"Zcela nedotčený deštný prales je něco velmi vzácného," řekl deníku The Guardian Simon Willcock z Bangorské university ve velšském Gwyneddu, jeden z účastníků výpravy. "Proto jsme museli zdolat ten sráz za každou cenu."

Prales chránila občanská válka

K zachování deštného pralesa na horách Mabu a Lico paradoxně přispěla občanská válka, která v Mozambiku zuřila v letech 1977-1992.

Ta totiž výrazně zpomalila migraci na sever země i industrializaci regionu, uvedl server Quartz. Na poměrně přístupnou vrcholovou plošinu Mabu o rozloze několika desítek hektarů se během občanské války uchylovali místní domorodci. Tamní panenskou přírodu, ležící ve výšce 1700 metrů nad mořem, však nepoškodili.

Vrcholová kaldera (kruhovitý sopečný jícen, který vznikne výbuchem nebo propadem sopky -  pozn. red.) hory Lico leží o něco níže, ve výšce 1100 metrů nad mořem. Vzhledem ke strmé skalní stěně si však domorodci nahoru netroufli.

Tým vědců vedený Baylissem nahoře našel řadu dosud nepopsaných živočichů: obojživelníky, ryby, členovce a hlodavce včetně beznohé ještěrky, kraba či pralesní myši.

Ale překvapivě také zbytky hrnčířských prací, svědčící o tom, že místo bylo i přes svoji obtížnou přístupnost kdysi obýváno.

Zástupci místní domorodé komunity přitom tvrdí, že na vrcholu hory nikdy nikdo nebyl. Mezinárodní vědecký tým proto nevylučuje, že střepy hrnců pocházejí z velmi dávné doby, kdy okolní terén ležel výše a umožňoval přístup do kaldery vulkánu.

Deštné pralesy jsou nejstaršími biomy na zeměkouli, dílčími oblastmi biosféry dávajícími vznik charakteristickým typům rostlin a živočichů. Žije v nich přibližně polovina dosud popsaných zástupců flóry a fauny. Některé se datují do časů dinosaurů.

Bayliss je přesvědčen, že Lico představuje jeden z nejpanenštějších deštných pralesů na Zemi.

"Všechny hory na severu Mozambiku musí být zařazeny na seznam přírodních památek," říká. Doufá, že výprava, kterou vedl na Lico, přiměje vládu v Maputu k rychlé akci.

Pozorování prováděná od roku 2007 do roku 2013 pomocí satelitu Calipso ukázala, že každoročně opustí Afriku v průměru 182 milionů tun prachu. Většina z něho dopadne na amazonskou pánev. | Video: NASA
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy