Prasečí chřipku může dostat i kočka, zjistili v USA

Zpravodajská směna
6. 11. 2009 9:20
Psům ale přenos viru z člověka zřejmě nehrozí
Bílá kočka s dvoubarevnýma očima
Bílá kočka s dvoubarevnýma očima | Foto: Reuters

Ames, Iowa (USA) - Prasečí chřipka neohrožuje jen lidi, ale může se zřejmě přenést i na některá domácí zvířata. Potvrzuje to případ americké kočky, která se virem H1N1 nakazila, informovala CNN.

Ve městě Ames v americké Iowě chřipkou onemocněli nejdříve dva lidé v jedné z tamních rodin. Po čase si všimli, že je nemocný i jejich 13letý kocour.

Podle majitelů přestal jíst a pít, zvracel a upadl do letargie. Neobvyklé chování doplnilo i to, že si kocour přestal čistit srst. Zvíře začalo trpět dýchacími problémy, což se projevilo mimo jiné tak, že nemohlo ležet na boku.

Majitel kocoura odnesl k veterináři, který po několika pokusech zjistit, co kočku trápí, nechal provést test na virus H1N1. A ten byl k jeho překvapení pozitivní.

Psům H1N1 zřejmě nehrozí

Kocour z Iowy se tak stal zřejmě první zdokumentovanou domácí kočkou, která se nakazila prasečí chřipkou od lidí. Zvíře totiž nikdy neopouštělo dům, takže pravděpodobně nemohlo virus chytit nikde jinde.

Lékaři teď na virus prasečí chřipky testují i lidské obyvatele domácnosti, aby přenos z člověka na kočku definitivně potvrdili.

Kočka se zatím z nemoci vzpamatovává. Veterináři jí podávali antibiotika, aby předešli případné sekundární bakteriální nákaze.

Zveřejnění případu vyvolalo poprask mezi majiteli domácích zvířat ve Spojených státech. Podle veterinářů ale není důvod k panice. A například přenos z lidí na psy je podle nich vysoce nepravděpodobný, uvedla CNN.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy