Požár ve švédském dole věznil pod zemí osm horníků

Redakce Zah
3. 7. 2008 23:09
Oheň zavinila stará technika

Stockholm - Osm švédských horníků se ocitlo po obřím požáru v dole u městě Kiruna v pasti. Po několika hodinách byli vysvobozeni.

Informace zveřejnila důlní společnost LKAB s tím, že horníci jsou "hladoví, ale v pořádku".

Vše odstartoval požár zastaralého vozidla v hloubce 1070 metrů. V okolí se pohybovalo 40 horníků, ale většině z nich se podařilo uprchnout na povrch, potvrdila mluvčí společnosti LKAB Kasja Lindmarková.

Osm horníků zůstalo v záchranné komoře, kam jim byl dodáván čerstvý vzduch. "Byli jsme s nimi v kontaktu a věřili jsme, že budou v pořádku," řekla Lindmarková.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy