Potvrzeno: Jihokorejskou hlídkovou loď potopilo torpédo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2010 11:10
Ministerstvo obrany jižní Koreji potvrdilo informace tajných služeb
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb | Foto: Reuters

Soul - Torpédový útok patří mezi nejpravděpodobnější příčiny potopení jihokorejské korvety Čchonan koncem března ve Žlutém moři. Podle agentury AFP to dnes v Soulu prohlásil jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong.

K tomuto závěru došly už ve středu zpravodajské služby Jižní Koreji a Spojených států, které na objasnění příčin neštěstí společně pracují.

Jihokorejská korveta Čchonan se 104 členy posádky se potopila 26. března při rutinní hlídkové plavbě. Podle očitých svědků potopení předcházela exploze. Vyšetřovatelé zkoumající trosky plavidla potvrdili, že k ní s největší pravděpodobností došlo "vně lodi".

"Tlaková vlna způsobená výbuchem torpéda je považována za jeden z nejpravděpodobnějších důvodů, ale jsou prověřovány i jiné možnosti," řekl ministr podle agentury AFP.

Spolupředseda mezinárodní komise vyšetřující neštěstí Jun Tuk-jong dnes zveřejnil předběžnou zprávu, podle níž na lodi nebyly zjištěny žádné stopy sazí ani tavení a nebyla nalezena ani žádná díra. "Po vizuální inspekci vnějšího i vnitřního povrchu trupu jsme došli k předpokladu, že příčinou potopení lodě je vnější podmořský výbuch," uvádí se ve zprávě.

"Z tvaru deformace na trupu vyplývá jako vysoce pravděpodobné, že šlo spíše o bezkontaktní výbuch než o explozi při kontaktu," dodává dokument. O typu výbušniny, která neštěstí způsobila, se zpráva nezmiňuje.

Korea v sobotu vyzvedla z moře druhou, příďovou část své válečné lodě, která se zhruba před měsícem potopila poblíž sporných námořních hranic se Severní Koreou. Tým mezinárodních expertů tam loď podrobně zkoumá, aby zjistil příčinu katastrofy. Podezření, že ji způsobilo severokorejské torpédo, však zesílilo již po vyzvednutí zádě plavidla před deseti dny.

Z posádky se 58 námořníků zachránilo, ze 46 pohřešovaných byla těla většiny z nich nalezena v zádi, zatím jedno tělo bylo nalezeno v dnes vyzvednuté přídi. Asi sedm námořníků se stále pohřešuje.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy