Potvrzeno: Jihokorejskou hlídkovou loď potopilo torpédo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2010 11:10
Ministerstvo obrany jižní Koreji potvrdilo informace tajných služeb
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb | Foto: Reuters

Soul - Torpédový útok patří mezi nejpravděpodobnější příčiny potopení jihokorejské korvety Čchonan koncem března ve Žlutém moři. Podle agentury AFP to dnes v Soulu prohlásil jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong.

K tomuto závěru došly už ve středu zpravodajské služby Jižní Koreji a Spojených států, které na objasnění příčin neštěstí společně pracují.

Jihokorejská korveta Čchonan se 104 členy posádky se potopila 26. března při rutinní hlídkové plavbě. Podle očitých svědků potopení předcházela exploze. Vyšetřovatelé zkoumající trosky plavidla potvrdili, že k ní s největší pravděpodobností došlo "vně lodi".

"Tlaková vlna způsobená výbuchem torpéda je považována za jeden z nejpravděpodobnějších důvodů, ale jsou prověřovány i jiné možnosti," řekl ministr podle agentury AFP.

Spolupředseda mezinárodní komise vyšetřující neštěstí Jun Tuk-jong dnes zveřejnil předběžnou zprávu, podle níž na lodi nebyly zjištěny žádné stopy sazí ani tavení a nebyla nalezena ani žádná díra. "Po vizuální inspekci vnějšího i vnitřního povrchu trupu jsme došli k předpokladu, že příčinou potopení lodě je vnější podmořský výbuch," uvádí se ve zprávě.

"Z tvaru deformace na trupu vyplývá jako vysoce pravděpodobné, že šlo spíše o bezkontaktní výbuch než o explozi při kontaktu," dodává dokument. O typu výbušniny, která neštěstí způsobila, se zpráva nezmiňuje.

Korea v sobotu vyzvedla z moře druhou, příďovou část své válečné lodě, která se zhruba před měsícem potopila poblíž sporných námořních hranic se Severní Koreou. Tým mezinárodních expertů tam loď podrobně zkoumá, aby zjistil příčinu katastrofy. Podezření, že ji způsobilo severokorejské torpédo, však zesílilo již po vyzvednutí zádě plavidla před deseti dny.

Z posádky se 58 námořníků zachránilo, ze 46 pohřešovaných byla těla většiny z nich nalezena v zádi, zatím jedno tělo bylo nalezeno v dnes vyzvednuté přídi. Asi sedm námořníků se stále pohřešuje.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy