Portugalsko se potýká s indickou mutací delta, tamní vláda opět zpřísňuje opatření

ČTK ČTK
24. 6. 2021 19:14
Portugalská vláda se rozhodla přesunout hlavní město Lisabon a populární letovisko Albufeira mezi vysoce rizikové oblasti v zemi. Na Lisabon připadá přes dvě třetiny nových případů koronaviru v zemi. O víkendu budou v hlavním městě muset restaurace, bary a část obchodů zavřít brzo odpoledne. V Portugalsku je počet nových případů nákazy za 14 dní na 100 000 obyvatel nejvyšší v celé Evropské unii.
Z centra Lisabonu. Portugalská vláda ve čtvrtek rozhodla přesunout hlavní město Lisabon a populární letovisko Albufeira mezi vysoce rizikové oblasti v zemi.
Z centra Lisabonu. Portugalská vláda ve čtvrtek rozhodla přesunout hlavní město Lisabon a populární letovisko Albufeira mezi vysoce rizikové oblasti v zemi. | Foto: Reuters

Vývoj epidemie covidu-19 v Portugalsku se podle mluvčí vlády Mariany Vieirové da Silva zhoršuje. "Očekáváme, že se počet nových případů bude v dalších týdnech dále zvyšovat," uvedla. Země podle ní zaznamenává vysoký výskyt varianty koronaviru delta.

Ve čtvrtek zdravotnické úřady ohlásily, že za předchozích 24 hodin bylo v desetimilionové zemi diagnostikováno 1556 nových případů infekce koronavirem. To je nejvyšší číslo od 20. února.

Policisté kontrolují vozidla při víkendovém zákazu cestování z a do Lisabonu kvůli šířící se nákaze koronavirem.
Policisté kontrolují vozidla při víkendovém zákazu cestování z a do Lisabonu kvůli šířící se nákaze koronavirem. | Foto: Reuters

V Lisabonu, na který připadají zhruba dvě třetiny nově nakažených, se o víkendech zpřísní některá omezení. Restaurace, bary a část obchodů budou smět mít otevřeno pouze do 15.30, supermarkety a obchody s potravinami do 19 hodin. Vláda potvrdila také zákaz cestování z a do Lisabonu během víkendu. Pravidlo, které platilo již tento víkend, bude upravené. Překračovat hranice hlavního města budou smět lidé s negativním testem či evropským covidovým certifikátem.

V Lisabonu se o víkendech zpřísní omezení. Restaurace, bary a část obchodů budou smět mít otevřeno pouze do 15.30, supermarkety a obchody s potravinami do 19 hodin.
V Lisabonu se o víkendech zpřísní omezení. Restaurace, bary a část obchodů budou smět mít otevřeno pouze do 15.30, supermarkety a obchody s potravinami do 19 hodin. | Foto: Reuters

Portugalsko zaznamenalo za posledních 14 dnů zhruba 130 nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel. To je nejvyšší údaj v Evropské unii a je srovnatelný s počtem v Británii, která hlásí velký výskyt varianty delta. Odborníci odhadují, že tato varianta je nyní dominantní právě v Lisabonu a jeho okolí.

Situace v portugalských nemocnicích podle vlády vzbuzuje obavy, ale zatím je pod kontrolou. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 ve čtvrtek dokonce mírně klesl. Za posledních 24 hodin byla zaznamenána dvě úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

Portugalsko zaznamenalo nejhorší epidemickou situaci mezi koncem ledna a začátkem února. Tehdy byly pod velkým tlakem především jednotky intenzivní péče, kterým hrozil nedostatek lůžek pro nakažené pacienty. Od začátku epidemie se v Portugalsku prokázala nákaza koronavirem u zhruba 870 000 osob a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo zhruba 17 000 lidí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Maloobchodní tržby v červnu stouply o 7,1 procenta, Češi nakupovali hlavně elektroniku nebo kosmetiku

Maloobchodní tržby v červnu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta. Je to podobný výsledek jako v předchozích měsících. V dubnu byl růst po revizi 7,2 procenta, v květnu 7,3 procenta. Pomohlo rozvolnění protiepidemických opatření. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o 0,6 procenta.

Vzhledem ke zlepšení epidemické situace a menšímu počtu koronavirových nákaz mohly být v červnu otevřené všechny obchody. "Růst byl přitom zaznamenán ve všech hlavních sortimentních skupinách," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.

Dvouciferný růst tržeb měly v červnu prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením, s kosmetickým a hygienickým zbožím a s oděvy a obuví. Také internetové obchody si udržely dvouciferný růst.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy