Pomozte nám spočítat tučňáky na Antarktidě, žádají britští vědci. Obrací se i na Čechy

Zahraničí Zahraničí
8. 4. 2016 9:34
Vědci z Oxfordu rozmístili po celém Jižním ledovém oceánu a podél Antarktického poloostrova okolo 75 fotopastí, které každou hodinu zachycují své okolí. Snímků je ale tolik, že je nestíhají vyhodnocovat. Proto žádají veřejnost, aby jim - z klidu svého domova - pomohla. Stačí si na internetových stránkách vybrat fotografii, tučňáky na ní kliknutím označit - a tak je spočítat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Britští vědci žádají veřejnost o pomoc při monitorování populace tučňáků na Antarktidě. Z pohodlí vlastního domova.

Výzkum, jak se přetváří tučňáčí kolonie, může podle týmu z univerzity v Oxfordu nabídnout vhled do ekosystému kontinentu. Lidé, kteří se do projektu "Pozorování tučňáků" zapojí, se o věčně zmrzlém světě něco dozvědí. A mohou si třeba i "adoptovat" vlastní tučňáčí kolonii.

"V současné době existuje celá řada věcí, které vážně ohrožují život tučňáků a ostatních mořských živočichů v oblastech Jižního ledového oceánu. Jsou to zejména klimatické změny, ale i rybolov či přímý zásah člověka. Ani po více než sto letech studií v těchto místech nemáme dostatek základních informací, s nimiž bychom mohli zjištěné změny porovnávat," píše se v popisu projektu na webových stránkách PenguinWatch.org.

Vědci nestíhají

Vědci v rámci monitorovacího programu rozmístili po celém Jižním ledovém oceánu a podél Antarktického poloostrova okolo 75 fotopastí, které každou hodinu zachycují své okolí.

Fotografií už ale mají k dispozici takové množství, že je nestíhají vyhodnocovat.

"Tuhle práci nemůžeme dělat sami. Každý tučňák, kterého lidé na snímku označí a započítají ho na webových stránkách, představuje informaci, která nám řekne, co se děje v každém hnízdě a co se v průběhu času mění," cituje server BBC výzkumníka Toma Harta.

Právě při počítání tučňáků může veřejnost pomoci. Stačí vybrat si fotografii a tučňáky na ní zakliknout - a tak je spočítat.

"Označ jednotlivé dospělé tučňáky, mláďata a vajíčka na snímku kliknutím do středu viditelné části těla každého jedince. Někdy je vidět jen hlava nebo ocas, jindy je možné kliknout do středu hrudi/těla. U snímků s velkým počtem tučňáků je potřeba označit alespoň 30 z nich," uvádí se v instrukcích na webové stránce.

Srovnávání dat

Informace nakonec vědci porovnají s dalšími daty, například o klimatu, znečištění a podobně. Mohou se tak třeba dozvědět, proč se kolonie tučňáků zmenšují. Případně jak jejich dalšímu poklesu zabránit.

Podle Harta se mohou do projektu zapojit třeba školáci, kteří se tak přiučí, jak funguje život v Antarktidě. Kromě tučňáků je totiž potřeba zaznamenat i ostatní zvířata.

Právě život kolonií tučňáků je podle vědců jedním z ukazatelů změn ekosystému. "Jelikož tráví většinu života ve vodě a patří téměř na vrchol svého potravního řetězce, jakékoli změny v jejich populaci mohou mít rozsáhlý dopad na dynamický ekosystém celé Antarktidy," uvádí projekt PenguinWatch.

Vědci doufají, že budou příslušné změny zaznamenávat v širším geografickém měřítku. "V důsledku toho snad budeme schopni lépe porozumět, co tento ekosystém ohrožuje a jakým způsobem to ovlivňuje způsob života zdejších živočichů," píší na webu.

 

Právě se děje

Další zprávy