Pomozte nám spočítat tučňáky na Antarktidě, žádají britští vědci. Obrací se i na Čechy

Zahraničí Zahraničí
8. 4. 2016 9:34
Vědci z Oxfordu rozmístili po celém Jižním ledovém oceánu a podél Antarktického poloostrova okolo 75 fotopastí, které každou hodinu zachycují své okolí. Snímků je ale tolik, že je nestíhají vyhodnocovat. Proto žádají veřejnost, aby jim - z klidu svého domova - pomohla. Stačí si na internetových stránkách vybrat fotografii, tučňáky na ní kliknutím označit - a tak je spočítat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Britští vědci žádají veřejnost o pomoc při monitorování populace tučňáků na Antarktidě. Z pohodlí vlastního domova.

Výzkum, jak se přetváří tučňáčí kolonie, může podle týmu z univerzity v Oxfordu nabídnout vhled do ekosystému kontinentu. Lidé, kteří se do projektu "Pozorování tučňáků" zapojí, se o věčně zmrzlém světě něco dozvědí. A mohou si třeba i "adoptovat" vlastní tučňáčí kolonii.

"V současné době existuje celá řada věcí, které vážně ohrožují život tučňáků a ostatních mořských živočichů v oblastech Jižního ledového oceánu. Jsou to zejména klimatické změny, ale i rybolov či přímý zásah člověka. Ani po více než sto letech studií v těchto místech nemáme dostatek základních informací, s nimiž bychom mohli zjištěné změny porovnávat," píše se v popisu projektu na webových stránkách PenguinWatch.org.

Vědci nestíhají

Vědci v rámci monitorovacího programu rozmístili po celém Jižním ledovém oceánu a podél Antarktického poloostrova okolo 75 fotopastí, které každou hodinu zachycují své okolí.

Fotografií už ale mají k dispozici takové množství, že je nestíhají vyhodnocovat.

"Tuhle práci nemůžeme dělat sami. Každý tučňák, kterého lidé na snímku označí a započítají ho na webových stránkách, představuje informaci, která nám řekne, co se děje v každém hnízdě a co se v průběhu času mění," cituje server BBC výzkumníka Toma Harta.

Právě při počítání tučňáků může veřejnost pomoci. Stačí vybrat si fotografii a tučňáky na ní zakliknout - a tak je spočítat.

"Označ jednotlivé dospělé tučňáky, mláďata a vajíčka na snímku kliknutím do středu viditelné části těla každého jedince. Někdy je vidět jen hlava nebo ocas, jindy je možné kliknout do středu hrudi/těla. U snímků s velkým počtem tučňáků je potřeba označit alespoň 30 z nich," uvádí se v instrukcích na webové stránce.

Srovnávání dat

Informace nakonec vědci porovnají s dalšími daty, například o klimatu, znečištění a podobně. Mohou se tak třeba dozvědět, proč se kolonie tučňáků zmenšují. Případně jak jejich dalšímu poklesu zabránit.

Podle Harta se mohou do projektu zapojit třeba školáci, kteří se tak přiučí, jak funguje život v Antarktidě. Kromě tučňáků je totiž potřeba zaznamenat i ostatní zvířata.

Právě život kolonií tučňáků je podle vědců jedním z ukazatelů změn ekosystému. "Jelikož tráví většinu života ve vodě a patří téměř na vrchol svého potravního řetězce, jakékoli změny v jejich populaci mohou mít rozsáhlý dopad na dynamický ekosystém celé Antarktidy," uvádí projekt PenguinWatch.

Vědci doufají, že budou příslušné změny zaznamenávat v širším geografickém měřítku. "V důsledku toho snad budeme schopni lépe porozumět, co tento ekosystém ohrožuje a jakým způsobem to ovlivňuje způsob života zdejších živočichů," píší na webu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy