Pomoc chudým: Francie chce danit letenky

rst, ČTK
23. 11. 2005 16:13
Paříž - Francie chce zavést novou daň z prodeje letenek. Výtěžek půjde na program Rozvojové cíle tisíciletí (MDGs), jehož cílem je snižovat chudobu ve světě.
Let novým Boeingem 777-200LR z Francie se může v příštím roce prodražit díky nové dani až o 1200 Kč
Let novým Boeingem 777-200LR z Francie se může v příštím roce prodražit díky nové dani až o 1200 Kč | Foto: Boeing

Francouzská vláda dnes tento kontroverzní plán schválila i přesto, že proti takovému způsobu vybírání peněz vystoupily jak letecké společnosti tak i jiné země.

Návrh, s nímž původně přišel prezident Jacques Chirac a měl by platit od 1. července 2006 po schválení parlamentem, narazil na odmítavé reakce například ve Spojených státech. Nenašel však širší podporu ani v Evropě.

Letecké společnosti mají problémy s vysokými cenami paliva a obávají se, že nová daň by mohla ještě více odradit lidi od létání.

Z jedné letenky daň až 1200 korun

Daň bude znamenat přirážku 1 euro (asi 30 korun) k letence v ekonomické třídě z Francie na jiná letiště v Evropě a zvýšení ceny o 4 eura při letu na delší vzdálenosti, řekl mluvčí vlády. Pro vyšší třídy bude nová daň činit 10 eur v Evropě a 40 eur u delších letů.

Vláda doufá, že přirážka získá k naplnění Rozvojových cílů tisíciletí zhruba 210 milionů eur ročně, tedy zhruba přes 6 miliard korun.

Podobnou iniciativu se zatím chystají zavést již jen v Chile a Británii. Francouzská vláda však sdělila, že i ostatní země budou mít šanci přihlásit se k tomuto plánu na únorové mezinárodní konferenci v Paříži.

Chirac je nadšen, Brusel však ne

Chirac přišel s touto myšlenkou v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Prohlásil tehdy, že takováto daň by mohla vynést po celém světě na deset miliard eur. Podle francouzských činitelů se každý rok po světě prodají tři miliardy letenek.

Myšlenka zvláštní daně na letenky příliš nezaujala ani v Bruselu. Nedávná studie Evropské komise ukázala, že povinný příplatek k letence by mohl omezit poptávku po letecké dopravě a výrazně zasáhnout ziskovost a finanční situaci aerolinií.

Co to jsou Rozvojové cíle tisíciletí se dočtete ZDE

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy