Poláci mohou slavit, papež Jan Pavel II. bude svatým

Zahraničí Zahraničí, Zuzana Kůrová
5. 7. 2013 18:00
Vatikán oznámil, že společně s ním bude svatořečen i "papež míru" Jan XXIII.
Jan Pavel II.
Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Vatikán - Bývalý papež Jan Pavel II. bude prohlášen za svatého, oznámil v pátek Vatikán.

Stalo se tak poté, co papež František uznal druhý zázrak polského papeže, který vedl církev v letech 1978 až 2005.

Společně s Janem Pavlem II. bude kanonizován i "papež míru" Jan XXIII., který vedl církev mezi roky 1958 a 1963. Během svého pontifikátu svolal Druhý vatikánský koncil. V jeho případě nařídil papež František kanonizaci i bez zázraku.

Vatikánská teologická komise uznala druhý zázrak, který vykonal bývalý papež Jan Pavel II. v polovině června.

Šlo o nevysvětlitelné uzdravení ženy, které bylo zaznamenáno toho dne, kdy byl bývalý papež prohlášen za blahoslaveného. Zázrak byl potvrzen sedmi lékaři. O případu zatím Vatikán nevydal žádné podrobnosti.

"Máme z toho velkou radost a je to potvrzením toho, co jsme s ním jako český národ zažili. Radujeme se z toho i proto, že tato informace přišla ve chvíli, kdy zde na Velehradě oslavujeme významné jubileum 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu," řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Populární papež se krátce po své smrti dočkal blahořečení, které mu bylo uděleno na podzim roku 2011. Blahořečen byl díky zázraku, se kterým se přihlásila Francouzka Marie Simonová-Pierrová.

Ta tvrdila, že dva měsíce po skonu papeže se zázračně uzdravila z Parkinsonovy choroby. Stejnou nemocí trpěl i papež, ke kterému se modlila. Lékaři její uzdravení potvrdili.

Papež, vlastním jménem Karol Wojtyla, zemřel v roce 2005. Za jeho pontifikátu se zhroutily komunistické režimy ve východní a střední Evropě, je mu na tom přisuzován podíl. Janu Pavlu je přisuzován podíl na zlepšení vztahů katolické církve s judaismem, východními a anglikánskými církvemi.

Veřejně vyzval křesťany, aby se omluvili Židům, že je po staletí odmítali a uráželi jejich vyznání. Byl historicky první hlavou církve, která navštívila synagogu a mešitu.

Ve snaze přispět k usmíření mezi stoupenci odlišných náboženství učinil Jan Pavel II. řadu omluv vůči těm, kdo v minulosti utrpěli újmu ze strany katolíků.

Jan Pavel II. se za některé činy církve omluvil

Slova lítosti adresoval například obětem inkvizice, upálenému astronomovi Galileu Galilei či pravoslavným věřícím. Židům se papež omluvil za nedostatečnou aktivitu církve během jejich pronásledování nacisty a v roce 1999 vyjádřil lítost nad krutou smrtí českého církevního reformátora Jana Husa. Během svého pontifikátu navštívil 129 zemí. Podporoval mariánskou úctu. Byl první neitalský papež po 455 letech.Česko navštívil třikrát.

Stoupenci konzervativní a tradicionalistické linie papežovi vytýkali příklon k modernistickému proudu katolické teologie, nemluvě o omluvách za některé činy církve v minulosti. Jeden španělský kněz dokonce papeže v roce 1982 pobodal. Šlo o druhý pokus o atentát během krátké doby; v květnu 1981 na papeže vystřelil turecký terorista Mehmet Ali Agca.

Jan XXIII. byl známý svým nekonvenčním vystupováním. Druhý vatikánský koncil, který probíhal v letech 1962 - 1965 měl přiblížit katolickou církev modernímu světu a obnovit ji. Během koncilu, kterému předsedal, zemřel na rakovinu žaludku. V roce 2000 ho Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného. Jan XXIII. navázal na úsilí svých předchůdců v boji za mír a omezil jejich antikomunistický kurs a naopak posiloval dialog.

Oba zesnulí papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách.

 

Právě se děje

Další zprávy